Spor o Kašmír bobtná. Indická vojenská letadla podnikla nálet v Pákistánu

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 2. 2019 10:33
Indická vojenská letadla provedla v noci na úterý nálet na pákistánském území. Podle pákistánských úřadů si útok nevyžádal žádné oběti. Indie naproti tomu uvedla, že terčem náletu byl výcvikový tábor extremistů a že při něm zahynulo velké množství radikálů. Vztahy mezi Pákistánem a Indií, které se před dvěma týdny vyostřily po atentátu v indické části Kašmíru, se nadále zhoršují a přibývají vzájemná odvetná opatření.
Pákistánci pálí fotografii indického premiéra Narendry Módího.
Pákistánci pálí fotografii indického premiéra Narendry Módího. | Foto: ČTK

Indické ministerstvo zahraničí sdělilo, že indické letouny zaútočily na tábor islamistického hnutí Džajše Muhammad, které se přihlásilo k sebevražednému atentátu v Kašmíru, při němž bylo tento měsíc zabito 40 příslušníků indické polovojenské policie. Indie se podle ministerstva rozhodla pro preventivní útok poté, co její rozvědka zjistila, že radikálové plánují další útok.

Indie dlouhodobě kritizuje Pákistán, že poskytuje útočiště a zbraně kašmírským separatistům, kteří bojují od roku 1989 proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou.

Konflikt v indické části Kašmíru, který je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové, si už vyžádal téměř 70 000 obětí.

"Taková zařízení, která jsou schopna vycvičit stovky džihádistů, nemohou existovat bez vědomí pákistánských úřadů," uvedlo k úternímu indickému náletu na údajný tábor radikálů indické ministerstvo zahraničí.

Podle nejmenovaného indického vládního zdroje, který citovala agentura Reuters, si nálet vyžádal životy 300 extremistů. Jeho terčem byla výcviková základna Balakot v odlehlém údolí pákistánské provincie Chajbar Pachtunchvá, sdělila indická diplomacie.

Pákistán popírá, že by na svém území umožňoval fungování základen hnutí Džajše Muhammad, které je od roku 2001 na seznamu teroristických organizací, jež registruje OSN.

Aktuální přelet indických letadel nad pákistánským územím Islámábád potvrdil, uvedl nicméně, že pákistánské letadlo shodilo svůj "náklad" nad převážně pustou, zalesněnou částí území. Incident si podle Pákistánu nevyžádal žádné oběti a nezpůsobil ani závažnější materiální škody. Pákistánská armáda uvedla, že k indickému letadlu vzlétly pákistánské stíhačky, které je vyprovodily zpět do indického sektoru.

"Indická letadla vnikla do sektoru (správního střediska pákistánské části Kašmíru) Muzaffarábádu," napsal na Twitteru mluvčí pákistánské armády Ásif Ghafúr. "Vzhledem k okamžité, efektivní reakci pákistánských vzdušných sil letouny v rychlosti shodily svůj náklad, který dopadl poblíž města Balakot, a vrátily se zpět," dodal.

Obyvatelé zasažené pákistánské oblasti agentuře Reuters řekli, že časně ráno slyšeli čtyři mohutné rány, vědí ale pouze o jednom zraněném člověku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy