Děti na prodej: v Jižní Koreji i přes internet

Naďa Straková
22. 11. 2009 16:49
Reportéři Al Džazíry odhalili nelegální prodej dětí přes sociální sítě

Soul - Nelegální obchod s dětmi není jen záležitostí chudých zemí. Jak zjistila katarská televizní stanice Al Džazíra, v rozvinuté Jižní Koreji lze přes internet velmi jednoduše koupit i děti. Většinou dokonce ještě nenarozené.

Čtyři měsíce redaktoři Al Džazíry zkoumali populární sociální servery. Tam narazili na těhotné ženy, které se snaží své nenarozené děti prodat.

Pod rouškou zájemců o nákup dítěte se reportéři sešli s párem, který svého potomka prodával. Těhotná sedmnáctiletá dívka se chtěla dítěte zbavit hned po porodu.

"Na těhotenství je příliš mladá a dítě si nemůžeme dovolit," řekl její devatenáctiletý přítel reportérům, kteří schůzku filmovali skrytou kamerou.

Prodej dítěte je v Jižní Koreji zakázán a hrozí za něj až desetileté vězení. To však mladý pár neodradilo.

"Chceme 30 tisíc amerických dolarů na ruku a také zaplatit ubytování i ostatní náklady spojené s porodem," řekl muž falešným kupcům.

Další pár, který žije v malém bytě, žádal od redaktorů Al Džazíry 18 tisíc amerických dolarů.

"Osmnáct tisíc dolarů není dneska žádná velká částka, ale nám to pomůže zbavit se dluhů," řekl muž těhotné partnerky. "A možná také začnu podnikat," přiznal další důvod, proč dítě chtějí prodat.

Reportéři Al Džazíry ve svém pátrání po traffickingu s dětmi narazili na třicet jeden párů, které se snažily prodat své ještě nenarozené dítě. Pět z nich otevřeně přiznalo, že chce dítě prodat co nejrychleji a vydělat co nejvíce peněz.

"Ani mě to nepřekvapuje. Je to hlavně tím, že lidé začínají příliš brzy se sexuálním životem a pak si dítě nemohou dovolit," řekla Al Džazíře katolická řádová sestra Huh Yun Sook, která vede útulek pro svobodné matky. Těch rok od roku přibývá a Huh Yun Sook už dlouho musí nové žádosti odmítat. Podle ní je to tím, že společnost upouští od svých křesťanských hodnot.

Poté, co případy prodeje dětí pronikly do médií, utvořila vláda speciální policejní jednotku, která se kontrolou dodržování zákonů týkajících se obchodování s dětmi bude zabývat. V tuto chvíli ale stále jedná o tom, jakým způsobem této jednotce zvýšit pravomoci, aby mohla internetový prodej dětí přes komunitní sítě monitorovat.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy