Desítky dětí strávily po zkáze lodi 40 hodin v oceánu

Roman Gazdík
22. 2. 2010 12:27
Brazilci se je vydali hledat teprve 19 hodin poté, co zachytili nouzový signál
Concordia na archivním snímku v kanadském Halifaxu loni v červenci
Concordia na archivním snímku v kanadském Halifaxu loni v červenci | Foto: Reuters

Rio de Janeiro/Toronto - Osmačtyřicet teenagerů a šestnáct dospělých strávilo v záchranných člunech dvě noci na širém oceánu, protože se jejich školní plachetnice převrátila.

SV Concordia ztroskotala několik set kilometrů od brazilského pobřeží ve středu a trosečníci byli vyzvednuti až v pátek.

Všem dětem i dospělým se podařilo z nehody vyváznout bez zranění, studenti jsou však údajně zážitkem traumatizovaní.

Dvaačtyřicet dětí pocházelo z Kanady, zbylí jsou z Austrálie, Nového Zélandu, Mexika, Spojených států, Evropy a Karibiku.

Rozpaky však vzbuzuje postup Brazilců. Ti začali děti hledat teprve devatenáct hodin poté, co jejich pobřežní služba zachytila nouzový signál.

"Pokoušíme se lépe pochopit, proč jim to trvalo tak dlouho," citovala agentura AP Nigela McCarthyho, ředitele West Island College International of Lunenburg, které potopené plavidlo patřilo. "Opravdu nevíme. Jsou to samozřejmě stejní lidé, kterým vděčíme za to, že naše děti přivezli zpátky domů, takže musíme být zdvořilí."

Concordii škola využívala pro program "Plující třída" (Class afloat), při které děti absolvují výuku, zatímco plachtí okolo světa.

Letadlo brazilské armády. Ilustrační foto
Letadlo brazilské armády. Ilustrační foto | Foto: Reuters

19 hodin poté

Podle mluvčí brazilského námořnictva Marie Padilhové obdržela hlídka nouzový signál ve středu okolo desáté hodiny večerní místního času a okamžitě se pokoušela zkontaktovat jak plavidlo, tak lodě a letadla v jeho okolí.

Cílem bylo údajně zjistit povahu problému, který mohl být malého i velkého rázu. Hlídce se s Concordií spojit nepodařilo a nechala celou věc přes noc být. Teprve v deset hodin ráno ve čtvrtek pak Brazilci zavolali přímo do kanadské školy.

Ani té se nepodařilo na loď dovolat a ve čtvrtek v pět hodin odpoledne tak Brazílie vyslala pátrací letadlo, které za tři hodiny trosečníky objevilo 480 kilometrů od pobřeží. Následně vyzvali nedaleko plující obchodní loď, která trosečníky vyzvedla.

Podle kapitána zničeného plavidla Williama Curryho se však Concordia potopila už ve středu ve tři hodiny odpoledne. Není tak jasné, proč brazilské námořnictvo signál zachytilo až večer. Padilhová tvrdí, že vše probíhalo dle standardních procedur.

Světlo by mělo do záležitosti vnést počínající vyšetřování Barbadoského úřadu pro registraci plavidel, pod který Concordia spadala.

Vyrazili bychom ihned

Kanadské námořnictvo mezitím nepřímo své brazilské kolegy kritizovalo. Mluvčí jeho atlantické divize Edward Stansfield uvedl, že by Kanaďané vyslali pátrací letadlo okamžitě po zachycení nouzového signálu.

Concordia kotvící ve Štětíně, rok 2007.
Concordia kotvící ve Štětíně, rok 2007. | Foto: Remigiusz Józefowicz

Zatím není přesně jasné ani to, proč se školní plachetnice postavená v Polsku potopila. Curry se domnívá, že to bylo kvůli meteorologickému jevu zvanému "microburst", který jej převrátil. Jedná se o náhlý a velmi prudký vertikální poryv větru, který je na souší schopen i vyvracet stromy.

Trosečníci se dostali zpět na pevninu až v sobotu a noc na neděli strávili v hotelu v Rio de Janeiru. Z Brazílie odletěli v neděli a v pondělí už by je měly přivítat jejich rodiny.

Někteří ale nevydrželi čekat tak dlouho.

"Byla jednou z nejmladších dívek ve skupině a jsem na ni pyšný. Tahle situace ty děti v mnoha ohledech změnila - ale jenom v těch dobrých," řekl listu Calgary Herald Edward Palonek, který přiletěl za svou šestnáctiletou dcerou Samanthou přímo do Rio de Janeira.

 

Právě se děje

Další zprávy