Soweto (Jihoafrická republika) - Už v noci stály před stadionem v jihoafrickém Sowetu stovky lidí. Chtěli se za každou cenu dostat na místo, kde se svět rozloučí s Nelsonem Mandelou.
Na ceremonii přijely desítky hlav států, současných i bývalých. I předsedů vlád.
Tryzna trvala přes čtyři hodiny. Stanice BBC ji přirovnává k loučení s papežem Janem Pavlem II. v roce 2005.
"Madiba byl posledním velkým osvoboditelem 20. století," řekl na stadionu za jásotu davu americký prezident Barack Obama. Mandelu srovnal s Abrahamem Lincolnem, Mahátmou Gándhím a Martinem Lutherem Kingem.
Na cestě k pódiu udělal šéf Bílého domu velmi neobvyklé gesto: potřásl si rukou s lídrem komunistické Kuby, prezidentem Raúlem Castrem.
"Změnil zákony a srdce," uvedl Barack Obama, pro nějž byl Nelson Mandela v mnoha směrech vzorem. "Mandelova formátu nikdy nedosáhnu," řekl prezident, kterého s bojovníkem proti apartheidu ve světě často srovnávají.
Za svou emotivní řeč si Obama vysloužil ovace vestoje. Mezi prvními se na tribuně k potlesku zvedl jeho předchůdce George W. Bush.
Bushovi přiletěli na ceremoniál do Johannesburgu spolu s Obamovými americkým prezidentským speciálem Air Force One. Na palubě s nimi byla i někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
Přesně před 20 lety převzal Mandela, spolu s tehdejším jihoafrickým prezidentem Willemem de Klerkem, v Oslu Nobelovu cenu za mír.
"Jižní Afrika ztratila hrdinu a otce... Byl jedním z největších učitelů, učil vlastním příkladem. Obětoval velmi mnoho a za svobodu a demokracii byl ochoten vzdát se všeho, co měl," řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který promluvil jako první ze zahraničních hostů.
Ceremonie v lecčems připomínala spíš veselici než tryznu. Státníci měli vážné tváře a byli oblečeni v černém, "obyčejní" Jihoafričané ale zpívali, tančili, mnozí přišli v barevných tričkách s Mandelovými portréty.
Na obří stadion FNC, který byl dějištěm fotbalového mistrovství v roce 2010 a na němž se tehdy Mandela při finále objevil naposledy na veřejnosti, se vejde přes 90 000 lidí.
Začátek pietní akce se opozdil. Ještě v deset hodin čekaly před branami stadionu v dešti davy Mandelových obdivovatelů.
Zatímco Baracku Obamovi desetitisíce lidí na stadionu tleskaly, prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se dočkal pískotu a posměšků, už když se na pódiu připravoval k proslovu.
Jihoafričané ho kritizují hlavně kvůli tomu, že si nechal nákladně opravit své sídlo za peníze státu.
Zumův slavnostní projev byl navíc tak dlouhý, že se v jeho průběhu dějiště vzpomínkového ceremoniálu téměř úplně vylidnilo.