Na tryzně za Mandelu: Obama si potřásl rukou s Castrem

Zahraničí Zahraničí
10. 12. 2013 16:00
Na stadionu pro 90 tisíc lidí jsou američtí prezidenti, šéfové OSN a 70 státníků.
Barack Obama si podává ruku s Raúlem Castrem.
Barack Obama si podává ruku s Raúlem Castrem. | Foto: Reuters

Soweto (Jihoafrická republika) - Už v noci stály před stadionem v jihoafrickém Sowetu stovky lidí. Chtěli se za každou cenu dostat na místo, kde se svět rozloučí s Nelsonem Mandelou.

Na ceremonii přijely desítky hlav států, současných i bývalých. I předsedů vlád.

Tryzna trvala přes čtyři hodiny. Stanice BBC ji přirovnává k loučení s papežem Janem Pavlem II. v roce 2005.

"Madiba byl posledním velkým osvoboditelem 20. století," řekl na stadionu za jásotu davu americký prezident Barack Obama. Mandelu srovnal s Abrahamem Lincolnem, Mahátmou Gándhím a Martinem Lutherem Kingem.

Na cestě k pódiu udělal šéf Bílého domu velmi neobvyklé gesto: potřásl si rukou s lídrem komunistické Kuby, prezidentem Raúlem Castrem.

"Změnil zákony a srdce," uvedl Barack Obama, pro nějž byl Nelson Mandela v mnoha směrech vzorem. "Mandelova formátu nikdy nedosáhnu," řekl prezident, kterého s bojovníkem proti apartheidu ve světě často srovnávají.

People arrive at the First National Bank (FNB) Stadium, also known as Soccer City, ahead of the national memorial service for late former South African President Nelson M
People arrive at the First National Bank (FNB) Stadium, also known as Soccer City, ahead of the national memorial service for late former South African President Nelson M | Foto: Reuters

Za svou emotivní řeč si Obama vysloužil ovace vestoje. Mezi prvními se na tribuně k potlesku zvedl jeho předchůdce George W. Bush.

Bushovi přiletěli na ceremoniál do Johannesburgu spolu s Obamovými americkým prezidentským speciálem Air Force One. Na palubě s nimi byla i někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Přesně před 20 lety převzal Mandela, spolu s tehdejším jihoafrickým prezidentem Willemem de Klerkem, v Oslu Nobelovu cenu za mír.

"Jižní Afrika ztratila hrdinu a otce... Byl jedním z největších učitelů, učil vlastním příkladem. Obětoval velmi mnoho a za svobodu a demokracii byl ochoten vzdát se všeho, co měl," řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který promluvil jako první ze zahraničních hostů.

Ceremonie v lecčems připomínala spíš veselici než tryznu. Státníci měli vážné tváře a byli oblečeni v černém, "obyčejní" Jihoafričané ale zpívali, tančili, mnozí přišli v barevných tričkách s Mandelovými portréty.

Na obří stadion FNC, který byl dějištěm fotbalového mistrovství v roce 2010 a na němž se tehdy Mandela při finále objevil naposledy na veřejnosti, se vejde přes 90 000 lidí.

Foto: Reuters

Začátek pietní akce se opozdil. Ještě v deset hodin čekaly před branami stadionu v dešti davy Mandelových obdivovatelů.

Zatímco Baracku Obamovi desetitisíce lidí na stadionu tleskaly, prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma se dočkal pískotu a posměšků, už když se na pódiu připravoval k proslovu.

Nelson Mandela has died. Live coverage from eNCA
Nelson Mandela has died. Live coverage from eNCA | Video: youtube.com

Jihoafričané ho kritizují hlavně kvůli tomu, že si nechal nákladně opravit své sídlo za peníze státu.

Zumův slavnostní projev byl navíc tak dlouhý, že se v jeho průběhu dějiště vzpomínkového ceremoniálu téměř úplně vylidnilo.

 

Právě se děje

Další zprávy