Deník zajatkyně: Nezabíjejte mě nožem

Lenka Málková
31. 8. 2006 11:30
Washington - Americká novinářka strávila v zajetí Al-Káidy tři měsíce. Nyní vychází její deník. Popisuje chvíle, kdy nevěděla, zda zemře, či přežije.
Americká novinářka Jill Carrollová byla unesena iráckými ozbrojenci v lednu 2006. Na svobodu se dostala po 82 dnech.
Americká novinářka Jill Carrollová byla unesena iráckými ozbrojenci v lednu 2006. Na svobodu se dostala po 82 dnech. | Foto: Aktuálně.cz

Osmadvacetiletá reportérka deníku Christian Science Monitor Jill Carrolová strávila začátkem tohoto roku v iráckém zajetí 82 dní.

Přestože považuje téměř tři měsíce trvající zajetí za "děsivé", v právě zveřejňovaném internetovém "deníčku" nachází pro únosce i slova uznání.

Natočíme video, rozhodli únosci

Teroristy vedl muž, který o sobě tvrdil, že je blízkým přítelem Zarkávího a budoucím vůdcem Al-Káidy v Iráku.

"Vzpomínky na popravy zahraničních novinářů a pracovníků, které před kamerou provedl sám Zarkáví, ve mně vyvolaly pochyby," píše Carrollová. "Dokonce jsem je prosila, aby použili střelnou zbraň a nikoliv nůž, pokud mě opravdu chtějí zabít. Už jsem viděla, jak mě v průběhu nahrávky zabíjejí." 

Několik týdnů po únosu se rozhodli natočit s Carollovou protiamerické video.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • V Iráku nadále umírají rukojmí
  • Iráčtí ozbrojenci unesli Francouze
  • Ultimátum vypršelo, novinářka nezvěstná

"Řekli mi však, že mě pustí, když budu spolupracovat. Žila jsem v nebezpečném prostředí, které oni kontrolovali, a chtěla jsem se dostat domů živá. Souhlasila jsem," dodává.

Protiamerickou nahrávkou měla Jill Carrollová přesvědčit svět, že americká vojenská přítomnost v Iráku je pro zdejší lidi utrpením.

"Tisíce lidí ztratily kvůli okupaci životy. Američané by se nad tím měli zamyslet a uvědomit si složitost zdejšího každodenního života," prohlásila na videu, které bylo vyvěšeno na internetových stránkách islamistů, z nichž se dostalo do celého světa.

Konvertovat k islámu? Nikdy!

Carrollová v deníčku vyvrací informace, že během svého zajetí musela konvertovat k islámu, jak se během jejího věznění objevilo.  "Korán je centrem jejich vesmíru. Nemůžete odmítnout jejich žádost, proto jsem se naučila pár veršů z Koránu. Konvertovat jsem však odmítla," píše reportérka.

"Věci, které jsem byla přinucena říct v zajetí, nyní někteří berou jako přesný odraz mých soukromých názorů. Tak to není," uvedla ihned po propuštění.

Pravdou nejsou ani zprávy o tom, že během svého zajetí musela konvertovat k islámu.
Pravdou nejsou ani zprávy o tom, že během svého zajetí musela konvertovat k islámu. | Foto: Reuters

Iráčtí únosci se ale ke Carrollové chovali velmi slušně. Dokonce se prý zdálo, že ji chtějí zaujmout. "Mohla jsem se celkem volně pohybovat po domech, v kterých jsem byla v průběhu tří měsíců vězněna." K dispozici měla americká novinářka satelitní televizi, nové oblečení i dostatek jídla.

Četl Kissingera, miloval Al-Káidu

Carrollová píše, že jeden z únosců s ní neustále navazoval hovor a sdělil jí celou řadu důležitých informací. Některé z nich možná vedly také k srpnovému dopadení čtyř teroristů, kteří ji unesli.

Abduláh Rašíd al-Baghdádí tvrdil, že je blízkým přítelem vůdce iráckého odporu Zarkávího. Přestože chodil v obleku západního stylu a četl knihy bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, jeho zápal pro Al-Káidu údajně čišel z každého jeho slova.

"Když editor tvých novin zjistí, že jsi mluvila s vůdcem iráckých ozbrojenců, bude potěšen," řekl prý Carrollové. Po Zarkávího smrti se však ukázalo, že přeháněl a že jeho pozice mezi členy iráckého odporu nebyla zdaleka tak významná.

Únosci: Je čas ji zabít!

Kromě únosců se v domě, kde byla novinářka vězněna, pohybovaly i ženy a děti. Pětiletý chlapec, jehož snem bylo stát se mudžahedínem, a jeho těhotná matka připravující se na sebevražedný atentát, však naháněli především hrůzu.

Abduláh Rašíd al-Baghdádí měl být blízkým přítel vůdce iráckého odporu Zarkávího.
Abduláh Rašíd al-Baghdádí měl být blízkým přítel vůdce iráckého odporu Zarkávího. | Foto: Reuters

Jednoho dne přišli muži, jejichž hlavní pracovní náplní bylo sledování duchovních pořadů nebo kreslených seriálů v televizi. "Je čas ji zabít," řekl o Carrollové.

V té době se však už novinářka nebála. "Věděla jsem, že je to lež, takže jsem se jen usmála a řekla jim: Pozorovala jsem vás celé měsíce a vím, že jste dobří lidé," píše na stránkách Christian Science Monitor.

"Řekli, že mám pravdu a že budu brzy propuštěna. Nakonec mi ještě nařídili, abych o věcech, které jsem viděla, nikdy nemluvila. Na cestu mi dali 100 dolarů pro mě a dalších sto pro každého z rodičů," dodává.

Irák: Únosy pokračují

Osmadvacetiletá žena pracující pro list Christian Science Monitor byla unesena 7. ledna v Bagdádu. Její tlumočník byl během únosu zastřelen.

Únosci hrozili, že reportérku zabijí, pokud nebudou splněny jejich podmínky. Hlavně si přáli propuštění všech žen vězněných v Iráku. Americká armáda poté propustila pět Iráčanek a šéf irácké policie vyjádřil naději, že tento krok přispěje k jejímu osvobození.

Podle statistiky organizace Reportéři bez hranic byla Carrolová 31. novinářkou, která v Iráku padla od invaze z roku 2003 do rukou únoscům.

Z celkových asi 200 zahraničních rukojmích v Iráku jich únosci od roku 2003 zabili přes padesát.

 

Právě se děje

Další zprávy