Paříž - Palec dolů pro Barmu, Čínu, Írán nebo Severní Koreu, pochvala pro Finsko a Island. Dvanáctý březen není jen dnem vstupu České republiky do NATO, ale také Světovým dnem boje proti internetové cenzuře.
Organizace Reportéři bez hranic v této souvislosti vydala zprávu, která hodnotí přístup jednotlivých zemí k volnému užívání internetu.
Hned na úvod zpráva konstatuje, že "boj o volnější přístup k informacím na internetu se stupňuje", a to na obou stranách barikády. Stále více zemí se pokouší informace na síti kontrolovat. Stále početnější skupina se však také angažuje proti jakýmkoli projevům cenzury.
Terčem kritiky však nejsou pouze obvyklí "provinilci". Reportéři bez hranic kritizují také Francii, Austrálii, Itálii nebo Velkou Británii. Tyto země podle nich přijímají zákony, které ztěžují pohyb na internetu, byť se jedná o opatření v rámci boje proti dětské pornografii či porušování autorských práv.
Ke kritice se přidává také například Česká pirátská strana, která nepovažuje "tato opatření za hodná liberálně demokratických států, ať už se zaštíťují bojem proti terorismu či bráněním porušování zákonů o duševním vlastnictví."
Příkladné Finsko a Island
Pochvalu si naopak vysloužilo Finsko. Přístup k internetu totiž považuje za právo každého občana či občanky a snaží se tomu řádně napomoci. Podle serveru Gulli.com by všichni Finové měli mít přístup k internetu do 31. července 2010.
Mezi nejlépe hodnocené země patří rovněž Island. Místní parlament nyní projednává, jak užívání internetu a publikování ještě více usnadnit. Reportéři bez hranic nad islandskými poměry neskrývají nadšení: "Pokud bude projednávaná iniciativa přijata, stane se Island rájem bloggerů a zpravodajství vytvářeného přímo občany".
Projednávané zákony by měly podle Gulli.com nastolit jedny z nejsvobodnějších podmínek internetového publikování.