Ďatlovova výprava, jak ji neznáte. Obarvené fotky zachycují záhadný konec expedice

Ďatlovova výprava, jak ji neznáte. Obarvené fotky zachycují záhadný konec expedice
Skupinka Rusů během cesty prý sama vtipkovala o tom, že tragicky zahyne.
V čele výpravy, kterou začátkem února 1959 potkal tragický osud, stál třiadvacetiletý Igor Alexejevič Ďatlov. Po něm se expedice jmenovala "Ďatlovova". Šlo o talentovaného inženýra. Pro sebe a další členy výpravy dokonce vyrobil malá přenosná kamna.
Stoupání k úpatí 1079 metrů vysoké Mrtvé hoře.
I přes uzavření vyšetřování se kolem záhadných úmrtí začaly rojit spekulace i konspirační teorie. Pro zrod jedné z nich posloužil tento snímek, který pochází z kamery členů výpravy. Mnozí lidé věří, že účastníci výpravy cestou vyfotili bájného sněžného muže yettiho. I v deníku výpravy se našla zmínka o tom, že se v okolí Otortenu pohybuje yetti (na Sibiři zvaný alma). V sovětských archivech se navíc údajně mají nacházet dokumenty o operacích, jejichž cílem bylo nalézt v této oblasti sněžného muže.
Foto: Aktuálně.cz / Dyatlov Foundation / Se souhlasem k užití / Kolorizace černobílého snímku: Dan Poláček
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
1. 2. 2024 5:09
Úmrtí devíti ruských horolezců, kteří v únoru 1959, přesně před 65 lety, zahynuli za podivných okolností na Uralu, už roky zaměstnává fantazii amatérských badatelů i tvůrců konspiračních teorií. Členy Ďatlovovy výpravy na túře zaskočilo špatné počasí, záchranná akce ale začala až o několik dní později, když se ozvali jejich příbuzní. Tragický osud expedice připomínají kolorované historické snímky.
 

Právě se děje

Další zprávy