Nikózie - Po Řecku, Irsku a Portugalsku uvažuje další člen eurozóny o tom, že jeho finanční problémy bude muset vyřešit zahraniční pomoc. Kypr.
Důvodem je nedávná obrovská exploze muničních skladů, která vyřadila z provozu hlavní elektrárnu, a také značné sepětí kyperské ekonomiky s řeckou.
Velký výbuch v pondělí zabil dvanáct lidí a způsobil rozsáhlé výpadky elektřiny po celé zemi.
V jižní části Afroditina ostrova, která tvoří mezinárodně uznanou Kyperskou republiku, žijí řecky hovořící Kypřané se silnými vazbami na Řecko.
O potřebě pomoci ve výši zhruba jedné miliardy eur se zmínil guvernér Kyperské centrální banky Atanasios Orfanides. "Naše ekonomika je ve stavu mimořádné krize, největší od roku 1974," napsal Orfanides prezidentovi.
V roce 1974 vyslalo na Kypr Turecko armádu, která rozdělila ostrov na řecky hovořící jih a turecký sever. Rozdělení od té doby přetrvává, severní Kypr není mezinárodně uznán a jeho území ani není součástí Evropské unie.
Vláda teď bude muset rychle a rázně jednat, aby zabránila nejhoršímu. Pokud se jí to nepodaří, pak je na místě, aby Kypr požádal o zahraniční pomoc," uvedl bankéř.
"Kypr vstoupil do Evropské unie stejně jako Česká republika v roce 2004 a euro přijal 1. ledna 2008.
Mezinárodní ratingová agentura Fitch už na konci května srazila známku úvěrové spolehlivosti Kypru o tři stupně na A-minus. Kvůli obavám z dopadu řecké dluhové krize na kyperské banky a na veřejné finance Kypru.
Ekonomika Kypru loni vzrostla o 0,9 procenta po poklesu o 1,7 procenta v předešlém roce. Pro letošní rok jí Mezinárodní měnový fond předpovídal růst o 1,5 až dvě procenta.