Ankara - Necelý týden po atentátu v Ankaře, při němž zemřely desítky lidí, hlásí turecká média další násilnosti.
Při dvou samostatných přestřelkách v Ankaře byli zabiti čtyři lidé. Podle dostupných informací se ale nejednalo o útoky ozbrojenců. Na jihovýchodě země se pak cílem bombového útoku stalo obrněné policejní vozidlo, uvedla agentura Dogan News. Další podrobnosti o incidentech zatím nejsou známy.
Při přestřelce v ankarské čtvrti Dikmen podle listu Hurruyet citovaného agenturou Reuters zastřelil policista svoji kolegyni. Úřady potvrdily, že jedna oběť skutečně zemřela rukou policie. V druhém případě zastřelil muž svého bratra, švagrovou a následně sám sebe.
Na východě země v převážně kurdské provincii Diyarbakir ve městě Hani bylo také objeveno auto se 150 kilogramy výbušnin. Pyrotechnikům se ho podařilo zneškodnit. Policie nyní zkoumá záznamy z bezpečnostních kamer.
Od nedělního atentátu platí v Turecku přísná opatření
V celé zemi panují zpřísněná bezpečnostní opatření kvůli nedělnímu sebevražednému atentátu, který připravil o život 37 lidí. Přihlásila se k němu kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK).
Německo ve čtvrtek kvůli konkrétní hrozbě uzavřelo své zastupitelské úřady v Ankaře a Istanbulu a jejich brány zůstaly zavřené i v pátek. Ambasáda Spojených států v noci na dnešek vydala prohlášení, v němž americké občany v Turecku nabádá, aby více dbali na svou bezpečnost a vyhýbali se hromadným akcím či frekventovaným dopravním uzlům, kde je prý pravděpodobnost případného útoku nejvyšší.
TAK, která je podle tureckých úřadů úzce napojená na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK), v prohlášení uvedla, že hodlá zaútočit znovu. Její akce jsou prý odvetou za to, jak turecká armáda na jihovýchodě země postupuje proti kurdským bojovníkům.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek varoval Evropu, že kurdští separatisté mohou zaútočit i mimo Turecko. "Není důvod, proč by bomba, která explodovala v Ankaře, nemohla vybuchnout v Bruselu nebo jakémkoli jiném evropském městě," řekl.