V Ankaře vybuchlo auto s náloží. Zahynulo 34 lidí a 125 bylo zraněno, počet obětí dál roste

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 14. 3. 2016 0:02
V centru Ankary došlo v neděli v podvečer k explozi auta naloženého výbušninami. 34 lidí zahynulo, na místě bylo také 125 zraněných. Podle stanice TRT explodoval automobil v blízkosti autobusové stanice. Úřady podezírají ze zosnování útoku Stranu kurdských pracujících (PKK) nebo některou na ni napojenou skupinu. Prezident Recep Tayyip Erdogan večer řekl, že ani nejnovější útok neoslabí odhodlání Turecka bojovat s terorismem.
Hořící auto po výbuchu v Ankaře.
Hořící auto po výbuchu v Ankaře. | Foto: Reuters

Ankara - Nejméně 34 lidí v neděli večer zahynulo a 125 utrpělo zranění při explozi bomby v centru turecké metropole Ankary. Oznámil to ministr zdravotnictví Mehmet Muezzinoglu. Podle úřadu guvernéra Ankary Mehmeta Kiliçlara byla nálož ukrytá v automobilu.

Prezident Recep Tayyip Erdogan večer řekl, že ani nejnovější útok neoslabí odhodlání Turecka bojovat s terorismem. Země se podle něj nikdy nevzdá práva na sebeobranu. "Náš lid by se neměl obávat, boj s terorismem zcela jistě skončí úspěchem a terorismus bude sražen na kolena," prohlásil.

Počet mrtvých neustále roste. Původně různí turečtí činitelé hlásili 27 obětí na životech a o něco později agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroje napsala, že zabitých je 32. Ministr zdravotnictví upřesnil, že v nemocnicích je ošetřováno 125 lidí, přičemž zdravotní stav 19 z nich je vážný. Proto mohou další mrtví ještě přibýt.

Muezzinoglu rovněž řekl, že mezi zabitými může být jeden nebo dva útočníci. Jeho kolega ve vládě, ministr vnitra Efkan Ala, později dodal, že jedním z útočníků možná byla žena. Prohlášení úřadu ankarského guvernéra upřesnilo, že terčem výbuchu byl zjevně autobusový dopravní uzel, zastávka pro minibusy a centrální stanice podzemní dráhy ve čtvrti Kizilay.

Kurdští radikálové v podezření

Ministerstvo zahraničí ČR neví o tom, že by mezi postiženými byli čeští občané, a šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek vyjádřil turecké vládě a pozůstalým soustrast. Podporu Turecku vyjádřila řada státníků, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a šéfa francouzského státu Françoise Hollanda. Útok odsoudilo i ministerstvo zahraničí Spojených států, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil. Nicméně turecké úřady obvykle takové útoky připisují kurdským separatistům a podle agentury Reuters nejmenovaný bezpečnostní činitel uvedl, že první poznatky naznačují, že i za nedělním útokem je zakázaná Strana kurdských pracujících (PKK) a kurdští radikálové ze Sýrie. PKK ale už vydala prohlášení, v němž atentát odsoudila.

Záchranáři na místě výbuchu v Ankaře.
Záchranáři na místě výbuchu v Ankaře. | Foto: Reuters

"Nemáme informace o tom, že by mezi oběťmi atentátu v Ankaře či mezi zraněnými byli občané České republiky," řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová, která se odvolala na zprávy českého zastupitelského úřadu v hlavním městě Turecka.

"Další šokující zprávy z Ankary i Pobřeží slonoviny. Číst znovu o desítkách mrtvých je strašné. Vyjadřuji účast vládám i pozůstalým obětí," napsal na twitteru ministr Zaorálek v souvislosti s nedělními teroristickými útoky v Ankaře a také v Pobřeží slonoviny, kde ozbrojení útočníci zabili 14 civilistů a dva vojáky.

Zákaz přístupu na facebook i twitter

Televizní stanice TRT uvedla, že v 18:40 místního času explodoval automobil v oblasti parku Gülen. Při výbuchu shořelo několik v okolí zaparkovaných aut a jeden autobus.

Na místo se sjely hasičské vozy a vozy záchranné služby. Bezpečnostní síly místo neprodyšně uzavřely a evakuovaly lidi z okolí, neboť se obávaly dalšího útoku.

Zdroj agentury Reuters z tureckých bezpečnostních sil řekl, že mohlo jít i o čin sebevražedného útočníka.

Svědek, na kterého se Reuters odvolal už dříve, uvedl, že po explozi byla slyšet také střelba. Nad oblastí byl ze vzdálenosti 2,5 kilometru vidět stoupající kouř.

Televizní stanice CNN Turk a NTV informovaly, že ankarský soud zakázal přístup na facebook, twitter a další sociální sítě poté, co se na nich objevily záběry z bombového útoku.

Před necelým měsícem zahynulo v Ankaře při podobném teroristickém útoku s autem naloženým výbušninami 29 lidí a na šest desítek utrpělo zranění. Turecké úřady atentát připsaly kurdským bojovníkům. Podle stanice BBC zažila Ankara během posledních šesti měsíců celkem tři útoky.

 

Právě se děje

Další zprávy