Lille - Někdejší šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn, který kvůli loňské aféře s pokojskou v newyorském hotelu přišel o práci i kandidaturu na francouzského prezidenta, čelí dalšímu sexuálnímu skandálu. Tentokrát v domovské Francii.
Prokuratura ve městě Lille na severu země prověřuje tvrzení belgické prostitutky, že ji Strauss-Kahn v prosinci roku 2010, tedy v době, kdy ještě stál v čele MMF, spolu s dalšími muži znásilnil na večírku v jednom z washingtonských hotelů.
Francouzský deník Libération otiskl část výpovědi, v níž prostitutka popisuje, že se jí Strauss-Kahn zmocnil násilím a byl hrubý.
"Držel mi ruce, abych se nemohla bránit, tahal mě za vlasy a ublížil mi," cituje list z policejního protokolu.
Její tvrzení podle agentury AFP potvrdila i další belgická dívka, která se "večírku" také účastnila.
Prostitutky sice na finančníka nepodaly trestní oznámení, francouzské zákony ale dovolují obvinit pachatele i bez podnětu oběti.
Třiašedesátiletý Strauss-Kahn sice připouští, že se v hotelu zúčastnil jistých "nemravných" aktivit, ale trvá na tom, že vše, co se v hotelu odehrálo, bylo z obou stran dobrovolné a žádného násilí se proto nedopustil.
DSK před newyorským soudem:
Netušil prý ani, že jsou přítomné dámy za erotické hrátky placeny.
Nové i dřívější obvinění zkoumá prokuratura a na základě poznatků z vyšetřování rozhodne, zda případ půjde k soudu, nebo bude pro nedostatek důkazů odložen.
Ať už to dopadne jakkoliv, je jasné, že politická kariéra Strausse-Kahna skončila už loni 13. května, kdy vypukla aféra s pokojskou Nafissatou Diallovou. Fakt, že se jeho vina dosud neprokázala a možná ani neprokáže, už na tom nic nezmění.
Pokojská navíc podala civilní žalobu, a případ tak stále nebyl uzavřen.
Za újmu žádá DSK milion dolarů
Strauss-Kahn je svou slabostí pro ženy známý a objevily se dokonce i konspirační teorie, podle nichž mu byla svůdná pokojská do pokoje nastrčena s cílem vyřadit ho z boje o Elysejský palác. Jeho žena Anne Sinclairová ale stojí navzdory všem jeho aférám stále věrně po jeho boku.
Za újmu, kterou prodělal při dramatickém zatčení, pobytu ve vazbě a následným domácím vězením po pokojské požaduje DSK, jak je běžně označován, omluvu a milion dolarů.
Obvinění v New Yorku ale nebylo první. Prokuratura v Lille se už dva roky zabývá rozsáhlým kuplířským gangem a Strauss-Kahn v případu figuruje jako jeden z podezřelých - měl údajně ke kuplířství dopomáhat.
Po vypuknutí newyorské aféry navíc přišla s dalším obviněním francouzská novinářka a spisovatelka Tristane Banonová. DSK se jí prý také pokusil znásilnit, a to během rozhovoru v roce 2003. Soud se ale jejím nařčením odmítl zabývat, protože i kdyby se útok podařilo prokázat, byl by čin už promlčený.