Police reopen case of EUR 55 mil nuclear waste repository

Marek Pokorný Marek Pokorný, Ivan Eckhardt
30. 6. 2014 14:44
Czech state energy company CEZ awarded in 2007 contract to build nuclear waste storage facility to recently established company with hidden owners
CEZ-operated nuclear power plant Temelin
CEZ-operated nuclear power plant Temelin | Foto: Reuters

Prague - Czech police have reopened the investigation of a CZK 1.5 billion (EUR 55 million) contract to build a nuclear waste storage facility awarded by Czech semi-state energy giant CEZ in 2007. The controversial deal was made when Martin Roman was the CEO.

Prague High State Prosecutor Lenka Bradacova confirmed to Aktualne.cz that the case has been reopened. She said that the investigation will take some time, because the police need to commission expert assessments and secure legal assistance from abroad.

CEZ to receive EUR 100 million in compensation from Albania

Czech Rep abandons geo-politically sensitive nuclear tender

The only company to join the 2007 tender process was a Czech subsidiary of Slovakia's CEEI, which eventually won the contract, even though it had been established only a short time before and had anonymous owners.

The Czech anti-monopoly office eventually imposed a CZK 390,000 (EUR 14.2 million) fine against CEZ, arguing that CEEI should have been excluded from the tender. Police started to investigate the case, but reportedly found nothing illegal.

In October 2008, lobbyist Jiri Kovar, who previously served as Office of the Government director, became a senior manager at CEEI. He eventually filed a criminal complaint against two former CEEI officials, Martin Peter and Jakub Smolka, accusing them of having stolen almost CZK 100 million (EUR 3.6 million) from the company.

The Prague 7 district court acquitted the two defendants and, moreover, judge Jana Miklova implied that it was Kovar who had secured the CEZ contract for CEEI. “The theory that it was Kovar who, as a lobbyist, secured that contract for CEEI seems credible. It has been confirmed that he took part in all the important meetings as a gray eminence,” said Miklova in her verdict. According to the court, Kovar and Peter were the owners of CEEI when it won the contract.

The court's ruling prompted the police to reopen the case.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy