Na jaře a na začátku léta byly monitorovány požáry s vysokou intenzitou na severní polokouli, konstatuje ve své zprávě služba Copernicus. Například v americkém státě Nové Mexiko sledovala požáry, které hořely od poloviny dubna a hořely ještě koncem května a začátkem června.
Požární aktivita na severní polokouli však zatím letos nebyla neobvyklá, uvedl Mark Parrington z CAMS.
V Evropě služba CAMS monitorovala například rozsáhlý požár ve španělské Andalusii, poblíž pobřeží Costa del Sol, který letos propukl 8. června a kvůli němuž muselo být evakuováno 2000 osob z nedalekého města Benahavis. Systém sledoval také řadu dalších požárů po celém Španělsku.
Každé léto věnují vědci z CAMS zvláštní pozornost požárům v severských lesích a ve vysokých severních zeměpisných šířkách. V prvních červnových týdnech se na Aljašce objevilo více požárů, než kolik činil průměr let 2003 až 2021. To vedlo k přenosu kouře směrem k Severnímu ledovému oceánu. Údaje o požárech v Arktidě vykazovaly po celý červen typické denní hodnoty, ale CAMS je pozorně sleduje, protože v posledních několika týdnech vzniklo více požárů v Republice Sacha na Sibiři a v Čukotském autonomním okruhu.
"Během letošního léta zatím sledujeme poměrně typické trendy, kromě Nového Mexika a Aljašky," konstatuje expert na požáry Parrington. Upozorňuje však na zvýšenou hořlavost vegetace, a tím i na zvýšené riziko rozsáhlých požárů, jejichž skutečný výskyt a rozsah je obtížné předvídat.