Falešné doklady a zbraně komplikují stituaci
Ministr případ Člověka v tísni zmínil při dnešní schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Rusko podmiňuje vydání akreditace pro práci na Kavkaze vyšetřením incidentu z loňského prosince, kdy byly v domě české organizace v Čečensku nalezeny zbraně a falešné dokumenty.
"Nechci obviňovat společnost Člověk v tísni. Ministr Svoboda se za ni zaručil," řekl Lavrov na tiskové konferenci.
Ruská opozice: Jednotně proti Putinovi ČTĚTE ZDE
Ruské bezpečnostní síly loni v prosinci oznámily, že ve sklepě domu, který si organizace pronajala v čečenské metropoli Grozném, byly nalezeny zbraně a nástroje k výrobě falešných dokumentů. Představitelé organizace odmítli, že by o věcech cokoliv věděli. Podle šéfa ruské diplomacie mohlo jít ze strany Člověka v tísni pouze o špatný výběr partnera na Severním
Kavkazu.
Financujete teroristy!
Člověk v tísni měl na Severním Kavkazu problémy delší dobu. Ruský tisk tuto organizaci například v březnu nařkl z financování protiruských teroristických skupin, na kterém se mělo podílet i OSN. Vše vyvrcholilo v okamžiku, kdy organizaci nebyla prodloužena registrace nutná pro práci na území Ruské federace. Člověk v tísni v červenci uvedl, že to považuje za
neopodstatněné, nesprávné a nespravedlivé.
"Objem pomoci realizované společností, včetně pomoci zprostředkované, kterou v materiální podobě darovala OSN a další dárci, přesáhl za dobu působení ČvT v Čečensku a Ingušsku 600 milionů korun," uvedl v té době tehdejší šéf humanitárních projektů Šimon Pánek.
Organizace patřila mezi nejvýznamnější realizátory humanitární pomoci na Severním Kavkazu. V oblasti začala pracovat v lednu 2000.