Člen vládní strany v Malajsii skončil. Urážel Číňany

pav
10. 9. 2008 18:12
Nazval je přistěhovalci posedlými mocí jako Židé v USA
Minulý měsíc oslavila Malajsie 51. výročí nezávislosti. V etnicky různorodé zemi vládnou od počátku Malajci. Nemalajské menšiny si naopak stěžují na diskriminaci
Minulý měsíc oslavila Malajsie 51. výročí nezávislosti. V etnicky různorodé zemi vládnou od počátku Malajci. Nemalajské menšiny si naopak stěžují na diskriminaci | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Nejsilnější politická strana v Malajsii ze svých řad vyloučila jednoho ze svých regionálních předáků, který vyvolal pozdvižení urážlivými výroky na adresu čínské menšiny v zemi.

Ahmad Ismail, který až do dneška stál v čele Sjednocené malajské národní organizace (UMNO) v jednom z volebních okrsků ve státě Penang, už minulý měsíc sklidil kritiku za to, že Číňany, kteří v Malajsii tvoří zhruba čtvrtinu celkové populace, nazval přistěhovalci.

V pondělí pak ještě přilil olej do ohně, když se nechal slyšet, že Číňané jsou "jako Židé v Americe, když jim nestačí, že ovládají ekonomiku, ale chtějí dominovat i v politice".

"Bereme to vážně"

To, že mu dnes UMNO premiéra Abdullaha Ahmada Badawiho pozastavila členství na tři roky, je přesto považováno za nečekaně tvrdý trest a pozorovatelé to přisuzují právě obavám jejího vedení z možných politických důsledků skandálu.

Premiér Abdullah Ahmad Badawi
Premiér Abdullah Ahmad Badawi | Foto: Reuters

"Názor stranického vedení na tuto záležitost je takový, že Ahmadovy výroky a činy vyvolaly napětí a odpor, a my to bereme velice vážně," prohlásil premiér po mimořádném zasedání své strany.

Ta je hlavní politickou silou v rámci široké koalice Národní fronty (Barisan Nasional) a u moci je už od vyhlášení nezávislosti země před více než padesáti lety.

Po letošních březnových volbách však Národní fronta ztratila ústavní většinu ve federálním parlamentu a v pěti ze 13 malajsijských států dokonce hlasování prohrála. Jedním ze států, kde přišla o moc, byl i Penang, kde žije zhruba stejný počet Číňanů a Malajců.

Boj o NEP

Nová regionální vláda v Penangu také hned po volbách avizovala, že hodlá upustit od dosavadní politiky zvýhodňování Malajců na úkor "nepůvodního obyvatelstva", tedy především Číňanů a Indů, které si s sebou kdysi do Malajsie přivezli britští kolonizátoři jako levnou pracovní sílu.

Opozice vedená bývalým vicepremiérem Anwarem Ibrahimem, která v březnových volbách nebývale posílila, prosazuje přehodnocení tzv. Nové ekonomické politiky (NEP), jež je pilířem pozitivní diskriminace Malajců od 70. let, i na federální úrovni.

Podle kritiků má NEP negativní dopady nejen na nemalajské občany země, kteří jsou diskriminováni například ve sféře vzdělávání či na pracovním trhu ve státní sféře, ale i na samotné Malajce, kteří si prý na ochranu státu příliš zvykli a zpohodlněli.

 

Právě se děje

Další zprávy