Čínští sršni zaplavují Francii. Přijeli tam na lodi

Lucie Kalivodová
19. 8. 2009 14:58
Kolonie sršňů s latinským názvem Vespa velutina se dokážou rychle rozmnožovat
Vespa velutina
Vespa velutina | Foto: BlueGinkgo

Paříž - Francie se potýká s invazí čínských sršňů, kteří požírají včely medonosné. Jejich populace se v poslední době v zemi záhadně snižuje, k čemuž pravděpodobně sršni přispívají.

S odvoláním na výzkum francouzských vědců o tom informovala agentura Reuters.

Sršni s latinským názvem Vespa velutina se dokážou rychle rozmnožovat. Jejich kolonie zatím zaplavily jihozápad Francie a je pravděpodobné, že se brzy rozšíří do dalších evropských zemí.

"Je jich stále více a více. Kolonizují Francii," říká Quentin Rome, vědec z Národního historického muzea v Paříži. "Velice rychle se rozmnožují a každý rok se usazují v dalším departementu."

Podle vědců se sršni, kteří dosahují délky tří centimetrů a lze je poznat podle oranžové hlavy a žlutých nohou, dostali do Francie na lodi přivážející čínskou keramiku.

Včela medonosná
Včela medonosná | Foto: Wikimedia Commons

Jejich výskyt byl v zemi galského kohouta poprvé zaznamenán v roce 2004 a nedávné studie hovořily o 1100 hnízdech napříč Francií. Nyní čínští sršni sídlí hlavně v okolí Bordeaux a postupují směrem k Bretani, na severozápadě země.

V jihozápadní Francii bylo minulý týden hospitalizováno po bodnutí tímto hmyzem šest lidí. Úřady proto varují alergiky pohybující se v této části země.

Čínští sršni sice nejsou pro lidi o nic agresivnější a jedovatější než jejich evropští bratranci, velikost jejich kolonií a jejich počet však představuje podle francouzských vědců daleko větší nebezpečí co do počtu bodnutí.

Mohutná jsou i jejich hnízda. Jejich průměr dosahuje až jednoho metru.

Foto: Vendula Křížová

"Až do poloviny září se to bude zhoršovat. Za tři až čtyři roky budou ve Francii naprosto všude. Je to invaze," říká včelařka Françoise Romanzinová, která v srpnu zaznamenala velký nárůst útoků sršňů na včelíny

Nejde však o nejhorší problém, kterým v posledních letech včelaři čelí.

Vědci už dříve vyslovili znepokojení nad záhadným a rychlým úbytkem počtu včel, který by mohl způsobit značné škody v zemědělství, protože řadu rostlin by neměl kdo opylovat. Situace je údajně alarmující na celém světě.

 

Právě se děje

Další zprávy