Peking - Korupce je velkým problémem Číny a lidé si na ní oprávněně stěžují, ale neměli by si myslet, že demokracie a systém více politických stran zjednají nápravu.
Zhruba takto zní vzkaz vedení Komunistické strany Číny, které tlumočil ve svém komentáři stranický list Deník lidu (Žen-minž Pao).
"Nejlepší metodou, jak čelit uplácené a zneužívání moci, je aktivita občanů, kteří by měli hlásit, pokud narazí na zkorumpované představitele," uvedl list, který vždy zastává názory vedení strany a státu.
I čínská vláda několikrát uznala, že korupce v zemi přes veškerá opatření bují, zejména na nižší úrovni v provinciích, kde se místní straničtí bossové často dělají, co chtějí a vyhrožují lidem, kteří si chtějí stěžovat nebo se stavějí na odpor.
Několik vysoce postavených činitelů bylo v uplynulých letech za korupci popraveno, například loni ředitel Státní správy letišť Li Pchej-jing nebo v roce 2007 šéf Úřadu pro kontrolu léčiv a potravin Čeng Siao-jü.
Vláda přiznává, že vše nadále není v pořádku, Číňané by se ale prý neměli opájet nadějí, že systém více stran by problém vyřešil.
"Když se podíváme na politický vývoj na Západě, korupce dokonce kráčela ruku v ruce s budováním systému více stran (…) Všechny hlavní vládnoucí strany měly v devadesátých letech korupční skandály," píše deník.¨
Dodává, že více než dvě třetiny případů odhalené korupce, úplatkářství či vydírání v Číně souvisí s informacemi, které na příslušná místa dodali sami občané.
"V Číně jsou hlavní silou, která bojuje proti korupci a zajišťuje dobrou vládu, masy," konstatuje autor úvodníku.
Strana na svém posledním sjezdu v roce 2007 potvrdila, že nehodlá měnit politický systém země a zachová si rozhodující vliv na veškeré dění v Číně.
Komunistická strana Číny má 70 milionů členů, její deník vychází v nákladu necelých 4 milionů výtisků.