Čínský premiér: Tento rok bude nejtěžší v novém století

Roman Gazdík
5. 3. 2009 12:46
Wen Ťia-pao slíbil udržet růst Číny na osmi procentech, jinak hrozí nepokoje
Wen Ťia-pao mluví před čínským parlamentem
Wen Ťia-pao mluví před čínským parlamentem | Foto: Reuters

Peking - Tento rok bude pro Čínu tím nejtěžším od začátku nového milénia. Před poslanci čínského Lidového shromáždění to prohlásil premiér Wen Ťia-pao. Zopakoval, že stát hodlá do podpory ekonomiky investovat 585 miliard dolarů; další investice, které soukromý sektor očekával, však neoznámil.

Po mnoha letech dvouciferného ekonomického růstu čeká letos čínskou ekonomiku pád. Vláda doufá, že se jí podaří udržet tempo vzestupu HDP na osmi procentech, jinak se obává sociálních nepokojů.

Nejtěžší rok

"Bude to ten nejtěžší rok pro rozvoj čínské ekonomiky od začátku 21. století," prohlásil Wen, který slíbil vytvořit devět milionů nových pracovních míst a zvýšit výdaje regionálních vlád o čtvrtinu. Na konci minulého roku čínské podniky propustily 20 milionů zaměstnanců.

Čínskému ekonomickému zázraku hrozí kolaps, lidé už si ale na určitý druh komfortu zvykli
Čínskému ekonomickému zázraku hrozí kolaps, lidé už si ale na určitý druh komfortu zvykli | Foto: Reuters

"V Číně, rozvojové zemi s populací 1,3 miliardy, je zásadní udržet určitou míru ekonomického růstu pro rozvoj zaměstnanosti městských a venkovských obyvatel, růstu příjmů občanů a zajištění sociální stability," řekl také premiér.

Čínský ekonomický zázrak je založen zejména na vývozu a vláda chce podpořit vnitřní trh a do budoucna vytvořit podmínky pro zvýšení domácího konzumerismu. Wen před poslanci přiznal, že tváří v tvář krizi nemají občané dostatečné ochranné sítě v podobě fungujícího sociálního a zdravotního zabezpečení.

Více peněz nebude?

Podle pozorovatelů se čínská komunistická strana obává, že pokles životní úrovně a nezaměstnanost mohou obrátit populaci proti ní a jejímu mocenskému monopolu.

Vláda se chce zaměřit i na vytvoření domácího trhu a rozšířit střední třídu
Vláda se chce zaměřit i na vytvoření domácího trhu a rozšířit střední třídu | Foto: Reuters

Úspěch stimulačního balíčku je tak pro stranu zásadní a světové burzy ve středu reagovaly pozitivně na spekulace, že Wen na misku ještě přihodí další peníze. To se však nestalo.

Pád akcií však zatím nenastal a regionální burzy na premiérův projev odpověděly nejednoznačně. Australská, čínská a japonská ve čtvrtek rostly, zatímco u hongkongské tomu bylo naopak.

 

Právě se děje

Další zprávy