Čínský ostrov rozšiřuje uzávěru kvůli covidu, o víkendu tam uvázly tisíce turistů

ČTK ČTK
8. 8. 2022 11:26
Čínský ostrov Chaj-nan nařídil uzávěru v dalších městech v reakci na stoupající počet případů nákazy koronavirem v této turisty hojně vyhledávané oblasti. Už v neděli uvázlo více než 80 tisíc turistů v oblíbeném čínském přímořském letovisku San-ja, když úřady kvůli šíření nemoci covid-19 město uzavřely. Jak informovala agentura Reuters, nově platí uzávěra v dalších městech včetně Chaj-kchou.
Lidé na Chaj-nanu stojí frontu na testování v době lockdownu.
Lidé na Chaj-nanu stojí frontu na testování v době lockdownu. | Foto: Reuters

V provincii Chaj-nan v neděli přibylo 504 nových případů nákazy, čímž stoupl počet nakažených od prvního výskytu před týdnem na 1500. Celkově Čína zaznamenala v neděli více než 800 nově nakažených, což je nejvíc za poslední dva týdny.

Čína je jedinou významnou ekonomikou světa, která stále dodržuje politiku nulové tolerance vůči covidu. Poté, co se podařilo dostat pod kontrolu ohniska nákazy v megalopolích Šanghaj a Šen-čen, covid-19 se nepřestává objevovat v dalších oblastech. V neděli byly potvrzeny čtyři případy nákazy v Tibetu, první za 920 dní.

Úřady v bývalé portugalské kolonii Macao v neděli oznámily, že otestují všech 700 tisíc obyvatel této enklávy poté, co se tam objevil jeden případ nákazy.

Macao otevřelo veřejné služby, restaurace a zábavní podniky včetně kasin od druhého srpna. Jejich uzavření nařídily úřady 11. července, kdy propukla nejhorší vlna nákazy, během níž se nakazilo asi 1800 lidí.

Hongkongský správce John Lee v pondělí oznámil, že od pátku budou muset lidé po příjezdu jenom do třídenní karantény, zatímco dosud v ní byli sedm dní. Lee na tiskové konferenci řekl, že po třech dnech budou muset lidé svůj stav další čtyři dny sami kontrolovat a nebudou moci navštěvovat například restaurace nebo bary.

"Musíme hledat rovnováhu mezi živobytím lidí a konkurenceschopností Hongkongu, abychom zajistili ekonomickou životnost komunity," sdělil Lee.

Lidé, kteří budou muset být v karanténě, dostanou ve vládní aplikaci červený kód, po uplynutí doby se barva změní na žlutou, což bude znamenat, že ještě nesmějí vstupovat do hojně navštěvovaných míst.

Hongkong původně požadoval, aby po příjezdu karanténa původně trvala 21 dní, později ji zkrátil na třetinu. Lidé přijíždějící z ciziny musejí na týden do vyčleněných hotelů a podrobit se tam častému testování. Těchto hotelů není moc, jsou drahé a pokoje jsou zamluvené na měsíce předem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy