New York - Jednání o klimatickém balíčku, který má nahradit Kjótský protokol, se vlečou hlemýždím tempem. Podle prohlášení předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa se dokonce nebezpečně blíží "mrtvému bodu".
O tom, jak je rozmrazit, dnes v New Yorku jednalo více než sto světových vůdců, kteří se zde zúčastní letošního zasedání Valného shromáždění OSN.
Dopadům změny klimatu neunikne žádná země, řekl na summitu americký prezident Barack Obama. Průmyslové země se proto podle něj musejí zavázat k silným opatřením, aby nepříznivý stav změnily. Nebude to možné, pokud se na tom nebudou podílet všichni velcí producenti emisí, dodal s narážkou na Čínu a Indii.
Poté vystoupil s projevem právě čínský prezident Chu Ťin-tchao. Apeloval na vyspělé země, aby s bojem se změnami klimatu pomohly rozvíjejícím se zemím. "Rozvinuté země musejí podporovat rozvíjející se země, není to jen jejich zodpovědnost, ale i jejich zájem," uvedl čínský prezident.
Čína podle něj bude více využívat obnovitelné zdroje a nukleární energii.
Nejlidnatější země světa předstihla USA a stala se největším světovým znečišťovatelem skleníkovými plyny. Podle odborníků tak má poněkud "schizofrenní pozici". Na jednu stranu je řazena k rozvojovým zemím, na druhou se i od ní čekají ambiciózní klimatické cíle.
Podle klimatického šéfa OSN Yvo de Boera už Čína dělá na domácím hřišti hodně, mohutně investuje například do solární energie a stala se největším světovým trhem pro větrné elektrárny.
Spory se ale vedou v mnoha bodech. Týkají se například toho, kolik mají bohaté země poskytnout chudým na jejich adaptaci na klimatické změny, jakým způsobem jim umožnit přístup k zeleným technologiím i jak moc snížit emise skleníkových plynů, které podle Mezivládního panelu OSN (IPCC) globální oteplování způsobují.
Dohoda o další mezinárodní smlouvě, která má nahradit Kjótský protokol, má být světu představena už na jednáních v prosinci v Kodani.
Českou delegaci vede na zasedání Valného shromáždění prezident Václav Klaus, který se zúčastní i jednoho z kulatých stolů týkajících se klimatických změn. V úterním rozhovoru pro list Washington Times označil názory mluvící o globálním oteplování za "neudržitelné" a "nesmyslné".