Čína versus Google: Zákopová válka o cenzuru graduje

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2010 13:03
Vláda v Pekingu stojí o investory a dobré vztahy s USA, cenzuru ale rušit nehodlá
Foto: Reuters

Peking - Čínská vláda ani vedení Google zatím neustoupí ze svých pozic ve sporu, který může vyústit v odchod největšího internetového giganta z nejlidnatější země světa.

Americká firma vyzvala Peking, že nehodlá dále tolerovat cenzuru svých vyhledávačů a pokud se situace nezmění, Čínu opustí.

Ačkoli žádné datum Gogole zatím nestanovilo, ukončení aktivit v Číně prý může být záležitostí několika týdnů.

Majitelům společnosti také vadí, že e-manilové adresy čínských kritiků režimu a opozičních aktivistů na portálu Gmail často napadají hackeři, přičemž útoky jsou vedeny z území Číny. 

Čínské ministerstvo obchodu dnes vydalo smířlivé prohlášení, že vláda nadále zaručuje dobré podmínky pro zahraniční investory a má o ně zájem.

"Budeme striktně praktikovat politiku otevřenosti a nabízení dobrého prostředí pro investory. Žádáme ale, aby zahraniční firmy dodržovaly a respektovaly čínské právo a zákony," řekl mluvčí ministerstva Jao Ťien.

Foto: Reuters

Vláda tak zatím nedala najevo, že by byla ochotná ustoupit a cenzuru internetu zmírnit. Agentura AP uvedla, že Peking je ve složité situace, protože odchod tak významné firmy jakou je Google Inc. by byl pro režim nepříjemnou komplikací. Také s ohledem na to, že Čína má ambici stát se ve světě lídrem v oblasti moderních technologií.

Režim oficiálně tvrdí, že mu jde především o blokování stránek s pornografických obsahem. Stejně tak ale není možné dostat se na stránky, týkající se Tibetu, Ujgurů, lidských práv či kritiky komunistické strany.

Americký prezident Barack Obama postoj Googlu uvítal. „Spojené státy daly čínským představitelům opakovaně najevo důležitost neomezeného přístupu na internet," řekl mluvčí Bílého domu Nick Shapiro.

Podle zpráv z Pekingu zatím pobočka Google v Pekingu funguje normálně. Zaměstnanci ale mají zakázáno hovořit s novináři.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy