Internet necenzurujeme, opáčila Googlu Čína

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 1. 2010 9:49
Přední vyhledávač dal Pekingu ultimátum: buď nám dovolíte přestat cenzurovat, nebo odejdeme
Foto: Aktuálně.cz

Peking - Google pohrozil Číně, že pokud nepřestane cenzurovat jeho vyhledávač Google.cn, přestane jej v Číně nabízet. Podle Pekingu jsou však informace Googlu mylné.

Že by byl obsah internetu cenzurovaný tisková mluvčí ministerstva zahraničí Jüang Jü popřela a označila to za pomluvu. Dochází prý pouze k blokování škodlivého obsahu, jako je pornografie, násilí apod.

Jüang Jü uvedla, že Googlu jde pouze o to dostat čínskou vládu pod tlak.

Internetový gigant ve středu pohrozil, že Čínu opustí. Podle vyjádření vedení společnosti už dál nehodlá cenzurovat výsledky svého čínského vyhledavače Google.cn. A pokud se s tím čínská vláda nesmíří, je vedení společnosti připraveno vyhledavač úplně vypnout.

Před třemi lety přitom firma čelila kritice právě kvůli tomu, že ustoupila komunistickému režimu a web pro čínské uživatele cenzurovala.

Své nynější rozhodnutí Google vysvětluje tím, že v nedávné době odhalil kybernetické útoky, jejichž cílem bylo napadnout gmailové účty čínských disidentů.

Současně byly podle zjištění Googlu napadeny účty desítek obhájců lidských práv v Číně z celého světa. Společnost Google již sice podnikla nutné kroky, které by měly zajistit, že podobné snahy čínské vlády skončí neúspěchem, ale zároveň oznámila, že míra trpělivosti byla překročena.

Poslední pokus o krádež dat prý ukázal, že nemůže být naplněn cíl, kvůli kterému Google v lednu 2006 do Číny vstoupil, totiž zlepšení přístupu k informacím.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Alice Savovové z Asociace pro mezinárodní otázky: Vyhraje Google nad čínským básníkem Tchang Po Chu?
 

Právě se děje

před 38 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy