Čína už teď ví, že špatný vzduch ovlivní Olympiádu

man
5. 11. 2007 15:56
Ani omezení silničního provozu problém nevyřeší
Jeden z pekingských bulvárů ve smogovém oparu.
Jeden z pekingských bulvárů ve smogovém oparu. | Foto: Reuters

Peking - Čína stihne dostavět a připravit všechna sportoviště a objekty pro Olympijské hry, ale jedno se jí patrně nepodaří.

Zlepšit katastrofální zněčištění ovzduší v metropoli.

Hry začnou 8.srpna a Číňané už teď přiznávají, že s problémem si neporadí. Zejména soutěže atletů, cyklistů a fotbalový turnaj budou poznamenány.

Šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge v pátek během návštěvy Pekingu nevyloučil, že některé disciplíny budou muset být přesunuty na jiný termín, pokud ve stanovený den bude naměřena velmi špatná kvalita ovzduší.

Změny budou možná za pochodu

"Ve městě bude na dvacet monitorovacích stanic, které informace předají počítači. Pokud zjistíme, že znečištění by ohrozilo zdraví sportovců, přistoupíme ke změnám," řekl Rogge.

Zároveň ale Číňany pochválil za přípravu a uvedl, že ve všech jiných ukazatelích budou pekingské hry bezpochyby výborné.

Úřady se nedávno pokusily zjistit, zda by se situace nezlepšila radikálním omezením automobilového provozu ve městě. Zjistily, že bohužel nikoliv.

Rogge přiznal, že MOV čelí stoupající kritice za přidělení her Pekingu. Tvrdí ovšem, že v roce 2001, kdy výbor o pořadatelství rozhodoval, bylo životní prostředí v čínské metropoli mnohem lepší.

"Od roku 2004 Čína zaznamenala obrovský hospodářský růst a znečištění ovzduší se výrazně zhoršilo. V roce 2001 jezdilo po pekingských silnicích 1,5 miliónu vozů, dnes je to už 4,5 miliónu. S tím nikdo nepočítal, ani sami Číňané," uvedl šéf MOV na tiskové konferenci.

Městem denně projede přibližně 4,5 miliónu automobilů.
Městem denně projede přibližně 4,5 miliónu automobilů. | Foto: Reuters

O kouření zatím nerozhodnuto 

Zatím není také jasné, nakolik bude Olympiáda nekuřácká. Na sportovištích a v halách samozřejmě ano, v dalších olympijských prostorách o tom ještě není rozhodnuto.

Ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová tento týden v Pekingu vyzvala k totálnímu zákazu kouření ve všech objektech, které budou mít něco společného s hrami.

Čína je zatím vůči cigaretám velmi benevolentní a nepřistoupila k tvrdým zákazům. Ostatně v zemi žije podle statistik WHO třetina všech kuřáků na planetě.

Zároveň sdělila, že Čína úspěšně buduje kapacity na to, aby zvládla v době her možnou epidemii nemoci SARS nebo ptačí chřipky.

Epidemie SARS zasáhla v roce 2003 nejvíce právě Čínu. Její vláda byla ve světě kritizována na podcenění nákazy. Odvoláním na to tehdy doplatili ministr zdravotnictví a starosta Pekingu.

 

Právě se děje

Další zprávy