Čína končí s politikou jednoho dítěte, rodičům povolí dva potomky. Bojí se stárnutí a stagnace

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 29. 10. 2015 13:20
Čínská vláda po bezmála třech desetiletích rozhodla, že skončí s přísnou politikou jednoho dítěte. Jak informovala státní agentura Nová Čína, páry si nyní budou moci pořídit dvě děti. Přelomové rozhodnutí, o kterém se mluví už od roku 2008, je tak reakcí na zpomalující růst čínské ekonomiky. Vláda si od něj slibuje zvýšení porodnosti a snížení finanční zátěže, jíž je pro společnost stárnoucí populace. Nové opatření začalo už loni začátkem roku platit v bohaté východočínské provincii Če-ťiang.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Peking - Čínská vláda po více než třech desetiletích rozhodla, že skončí s přísnou politikou jednoho dítěte. Všechny páry si nově budou moci pořídit potomky dva.

Státní agentura Nová Čína informovala, že rozhodnutí je reakcí na zpomalující se růst čínské ekonomiky. Od loňského roku už platí v bohaté východočínské provincii Če-ťiang.

Návrh po čtyřdenním jednání v Pekingu schválil ústřední výbor komunistické strany coby součást plánů prezidenta Si Ťin-pchinga na oživení hospodářství.

"Je to událost, na kterou jsme čekali po celou generaci, ale museli jsme na ni čekat příliš dlouho," reagoval na rozhodnutí Wang Feng, přední expert na demografické a společenské změny v Číně.

Země se bojí stárnutí populace

Kontroverzní politika jednoho dítěte platila od roku 1979. Jejím účelem bylo snížit porodnost a zpomalit míru populačního růstu.

Předtím měla průměrná čínská rodina čtyři děti. V letech 1981-2013 na dodržování politiky dohlížela centrální komise pro rodinné plánování.

Za nedodržení zákona mohli rodiče přijít o práci nebo museli zaplatit pokutu. Výjimkou nebyly ani nucené potraty. Politika "jedna rodina - jedno dítě" zabránila odhadem narození asi 400 milionů dětí, uvedl server BBC.

Opatření nicméně začalo posléze budit obavy ohledně stárnutí čínské populace a  v některých regionech bylo zmírněno. Například kvůli navyšující se finanční zátěži.

Částečně zmírněno bylo i v roce 2013. Tehdejší reforma navýšila počet rodin, které si při splnění určitých kritérií mohly pořídit děti dvě. Jednalo se například o rodiny, v nichž byl jeden z rodičů sám jedináčkem, připomněla agentura Reuters.

Hrozí kolaps penzijního systému

Se stárnutím populace se země středu potýká už řadu let. Letos na jaře se proto začalo debatovat o zvýšení věku pro odchod do důchodu. Ten je nyní 60 let u mužů a 50 let (typicky dělnice v soukromých továrnách) nebo 55 let (zaměstnankyně veřejného sektoru) u žen.

Číně proto hrozí kolaps penzijního systému. Podle ekonomů by objem chybějících financí na důchody mohl v následujících 20 letech v Číně dosáhnout v přepočtu 266 bilionů korun.

Podle Wanga ale ani nové opatření Čínu před stárnutím nezachrání. "Na problematiku spojenou se stárnutím populace to mít dopad nebude, změní to ale charakter mnoha mladých rodin," uvedl.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy