Čína končí s politikou jednoho dítěte, rodičům povolí dva potomky. Bojí se stárnutí a stagnace

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 29. 10. 2015 13:20
Čínská vláda po bezmála třech desetiletích rozhodla, že skončí s přísnou politikou jednoho dítěte. Jak informovala státní agentura Nová Čína, páry si nyní budou moci pořídit dvě děti. Přelomové rozhodnutí, o kterém se mluví už od roku 2008, je tak reakcí na zpomalující růst čínské ekonomiky. Vláda si od něj slibuje zvýšení porodnosti a snížení finanční zátěže, jíž je pro společnost stárnoucí populace. Nové opatření začalo už loni začátkem roku platit v bohaté východočínské provincii Če-ťiang.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Peking - Čínská vláda po více než třech desetiletích rozhodla, že skončí s přísnou politikou jednoho dítěte. Všechny páry si nově budou moci pořídit potomky dva.

Státní agentura Nová Čína informovala, že rozhodnutí je reakcí na zpomalující se růst čínské ekonomiky. Od loňského roku už platí v bohaté východočínské provincii Če-ťiang.

Návrh po čtyřdenním jednání v Pekingu schválil ústřední výbor komunistické strany coby součást plánů prezidenta Si Ťin-pchinga na oživení hospodářství.

"Je to událost, na kterou jsme čekali po celou generaci, ale museli jsme na ni čekat příliš dlouho," reagoval na rozhodnutí Wang Feng, přední expert na demografické a společenské změny v Číně.

Země se bojí stárnutí populace

Kontroverzní politika jednoho dítěte platila od roku 1979. Jejím účelem bylo snížit porodnost a zpomalit míru populačního růstu.

Předtím měla průměrná čínská rodina čtyři děti. V letech 1981-2013 na dodržování politiky dohlížela centrální komise pro rodinné plánování.

Za nedodržení zákona mohli rodiče přijít o práci nebo museli zaplatit pokutu. Výjimkou nebyly ani nucené potraty. Politika "jedna rodina - jedno dítě" zabránila odhadem narození asi 400 milionů dětí, uvedl server BBC.

Opatření nicméně začalo posléze budit obavy ohledně stárnutí čínské populace a  v některých regionech bylo zmírněno. Například kvůli navyšující se finanční zátěži.

Částečně zmírněno bylo i v roce 2013. Tehdejší reforma navýšila počet rodin, které si při splnění určitých kritérií mohly pořídit děti dvě. Jednalo se například o rodiny, v nichž byl jeden z rodičů sám jedináčkem, připomněla agentura Reuters.

Hrozí kolaps penzijního systému

Se stárnutím populace se země středu potýká už řadu let. Letos na jaře se proto začalo debatovat o zvýšení věku pro odchod do důchodu. Ten je nyní 60 let u mužů a 50 let (typicky dělnice v soukromých továrnách) nebo 55 let (zaměstnankyně veřejného sektoru) u žen.

Číně proto hrozí kolaps penzijního systému. Podle ekonomů by objem chybějících financí na důchody mohl v následujících 20 letech v Číně dosáhnout v přepočtu 266 bilionů korun.

Podle Wanga ale ani nové opatření Čínu před stárnutím nezachrání. "Na problematiku spojenou se stárnutím populace to mít dopad nebude, změní to ale charakter mnoha mladých rodin," uvedl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy