Rychlý růst čínské síly v diplomacii pokračuje i v letošním roce otevřením zastupitelských úřadů v zemích, které až dosud uznávaly Tchaj-wan.
"Čína s 276 zastupitelskými úřady po celém světě poprvé předstihla Spojené státy o tři pozice," uvedli autoři žebříčku Global Diplomacy Index, který institut sídlící v Sydney aktualizoval po dvou letech. V předchozím vydání z roku 2017 vedly USA s 273 diplomatickými posty ve světě před Čínou s 268.
"Tato čísla jsou dobrým ukazatelem geopolitických změn," poznamenala AFP.
Diplomatická síť v cizině může podporovat ekonomické ambice Pekingu, uvedla Bonnie Bleyová z Lowe Intitute. "Kvantita je jedna věc, ale o skutečném posílení mezinárodního postavení bude rozhodovat kvalita čínské diplomacie," dodala podle televize CNN.
Americká diplomacie vstoupila do období nejistoty kvůli rozpočtovým škrtům za prezidenta Donalda Trumpa a kvůli potížím s udržením profesionálních diplomatů. Spojené státy neotevřely žádné nové zastoupení a byly nuceny uzavřít svůj konzulát v Petrohradu po vzájemném vyhoštění diplomatů s Ruskem po otrávení bývalého britského špiona v ruské rozvědce Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.
USA nicméně zůstávají zemí, ve které působí nejvíce velvyslanectví a konzulátů cizích zemí: 61 zemí, zahrnutých v žebříčku, je v USA zastoupeno 342 diplomatickými misemi oproti 256 v Číně.
Za Čínou a USA na žebříčku následuje Francie, Japonsko a Rusko. Česko se 116 zastupitelskými úřady v novém žebříčku zůstalo na 29. příčce za Pákistánem a před Saúdskou Arábií. Slovensko je na 43. místě.
Zpráva také ukazuje, že navzdory prohlášením o odhodlání rozvíjet "globální Británii" i po odchodu z Evropské unie se Spojené království na žebříčku propadlo na 11. příčku, předstiženo Německem, Brazílií, Itálií a Španělskem.