Čína pozatýkala přes 110 lidí, prodávali kontaminované maso

ČTK ČTK
12. 1. 2015 9:34
Podle úřadů tvořili zatčení součást sítě jedenácti skupin, které od roku 2008 vykupovaly od farmářů velmi levně vepře uhynulé na nemoci.
Bezpečnost potravin je v Číně velkým problémem. V roce 2013 po hlavní řece protékající Šanghají připlulo 10 000 prasečích mršin.
Bezpečnost potravin je v Číně velkým problémem. V roce 2013 po hlavní řece protékající Šanghají připlulo 10 000 prasečích mršin. | Foto: Reuters

Šanghaj - Čínská policie zatkla přes 110 lidí kvůli tomu, že prodávali maso z vepřů, kteří uhynuli na různé nemoci.

Při zátahu proti prodejcům bylo zabaveno více než 1000 tun kontaminovaného masa, informovala agentura Reuters.

Podle ministerstva veřejné bezpečnosti tvořili zatčení součást sítě jedenácti skupin, které od roku 2008 vykupovaly od farmářů velmi levně vepře uhynulé na nemoci.

Maso pak prodávali na tržištích v jedenácti čínských provinciích, zpracovávali na šunku, anebo na sádlo na vaření. Zároveň podpláceli dozorčí orgány, aby dostali nezbytná karanténní potvrzení.

Bezpečnost potravin je v Číně velkým problémem. Zemí otřásla série značně sledovaných skandálů včetně případu kontaminovaného dětského mléka či oslího masa.

V roce 2013 po hlavní řece protékající Šanghají připlulo 10 000 prasečích mršin. Úřady předpokládaly, že se tímto způsobem zbavili uhynulých vepřů farmáři výš po proudu řeky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec. USA to popřely

Čínská armáda uvedla, že se dostala do drobného incidentu s americkým torpédoborcem, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Spojené státy to ale popřely a tvrzení označily za nepravdivé. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni.

V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž "narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty". Americké námořnictvo reagovalo vlastním prohlášením. "USS Milius provádí rutinní operace v Jihočínském moři a nebyl vyhnán. Spojené státy budou i nadále létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje," stojí v něm.

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy