V řece bylo 2800 vepřů, panují obavy z kontaminace

ČTK ČTK
11. 3. 2013 22:46
Téměř tři tisíce mrtvých prasat už vylovily úřady z řeky v Šanghaji
Odstraňování mrtvých prasat z řeky.
Odstraňování mrtvých prasat z řeky. | Foto: Reuters

Šanghaj - Více než 2800 mrtvých vepřů už vylovily úřady v Šanghaji z řeky, která je jedním z hlavních zdrojů vody pro toto čínské velkoměsto.

Uhynulá zvířata se v řece začala objevovat v pátek a ve městě vypukly obavy z kontaminace vody.

Místní úřady s odvoláním na hygieniky podle agentury Reuters oznámily, že voda znečištěná není, a prověřují, odkud se mrtvá prasata v řece vzala.

Šanghajská zemědělská správa uvedla, že jí příčina smrti zvířat není známa, avšak u několika kusů prý objevili nemoc, která může mít za následek i smrt zvířete, ale člověka ohrozit nemůže.

Podle agentury AP může velké množství prasat pohozených do řeky souviset s potíráním ilegálního obchodu s kontaminovaným masem.

V souladu se zákonem musejí být napadené kusy spáleny nebo zakopány. Ziskuchtiví chovatelé je prý ale v minulosti prodávali na jatka, a mršiny se tak dostávaly na pulty prodejen. Čínské úřady proto začaly na takové obchodníky zaměřovat pozornost.

Mršiny byly patrně do řeky Chuang-pchu vhozeny ve městě Ťia-sing v sousední provincii Če-ťiang. Oblast nebyla podle úřadů aktuálně zasažena žádnou epidemií nákazy prasat. V minulém roce ale policie v místě zatkla skupinu překupníků, kterým zabavila téměř 12 tun závadného vepřového.

Kontaminace vodních zdrojů, ať už hnojivy, chemickými úniky či neupravenými splašky, vyvolává v Číně značné znepokojení. Vláda plánuje investovat v přepočtu 850 miliard dolarů během následujícího desetiletí na zlepšení systému dodávek vody.

Objev uhynulých prasat v řece se o víkendu rychle stal jedním z hlavních námětů diskusí na sociálních sítích, kde mnozí blogeři kritizovali úřady za příliš pomalou reakci. Na hnijící, vzdouvající se mršiny v řece také první upozornil jeden z nich a téma následně převzala místní média, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy