Dojít by v Číně mohlo i na další změny, například zrušení cenzury. Ve společném prohlášení to potvrdily ministerstva státní bezpečnosti a spravedlnosti a Nejvyšší lidový soud.
Nejvyšší státní zástupce zároveň vyzval policii a místní úřady k ukončení přetrvávající praxe potupného vystavování odsouzených na veřejnosti a vynucování si přiznání podezřelých mučením.
Popravuje se jako na běžícím pásu
Čína je považována za stát, kde je ročně vykonáno nejvíce poprav na světě. Podle Amnesty International (AI) bylo v roce 2005 v nejlidnatější zemi světa popraveno nejméně 1770 lidí, což představuje asi 80 procent všech popravených na světě v daném roce.
Skutečný počet je pravděpodobně ale daleko vyšší. AI s odvoláním na nejmenovaného čínského zákonodárce uvádí, že v Číně skončí ročně na popravišti možná až 10.000 osob.
Vedle zločinů jako vražda, znásilnění nebo pašování drog jsou hrdelním trestem postihovány také daňové úniky nebo korupce.
Trest smrti v Číně potvrzuje Nejvyšší lidový soud. K této praxi se stát vrátil na počátku letošního roku kvůli řadě justičních omylů, k nimž v zemi v minulosti došlo.
Před dvěma lety se například objevila žena považovaná od 80. let za mrtvou. Její manžel byl za domnělou vraždu své partnerky před šestnácti lety popraven, přičemž soud tehdy tvrdil, že se odsouzený k činu přiznal.
S mučením je konec
Čínská policie je obviňována, že si přiznání podezřelých vynucuje mučením nebo výhrůžkami. Zmíněný dokument tuto praxi odsuzuje.
"Podezřelým a obžalovaným má být zajištěno plné využití jejich práv na obhajobu a dalších procedurálních práv," stojí v prohlášení, podle něhož by policie měla při sbírání důkazů více dbát zákonů.
Dokument dále žádá, aby se upustilo od vystavování odsouzených na veřejnosti. Tato tradice se stále udržuje především na čínském venkově.
HRW: Reformy jsou třeba
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch současně požaduje po Všelidovém shromáždění, aby ještě na stávající schůzi tisíců poslanců přijala také další reformy na ochranu lidských práv.
"Čínští vůdci se shodli na podpoře sociální spravedlnosti, zajištění svobody projevu, dodržování práv, ale pouze konkrétní reformy přinesou skutečnou změnu," řekla ředitelka asijské pobočky organizace Sophie Richardsonová.
V budoucnosti by podle ní měly mít nevládní organizace v Číně možnost svobodně se zaregistrovat, minulostí by se měla stát perzekuce aktivistů a opozičních politiků, cenzura internetu a médií, nebo násilná převýchova v pracovních táborech.
"Pokud Všelidové shromáždění přijme tyto reformy, teprve tehdy Čína ukáže, že si zaslouží být zastoupena v Radě pro lidská práva a že pořádání olympijských her v roce 2008 je na místě," dodala Richardsonová.