Čína má jen desítky nakažených za den. Kvůli pár případům ale zavřela celou továrnu

Jana Václavíková Jana Václavíková
20. 11. 2021 17:31
Čína tento týden hlásila úspěch. Každý den zaznamenala jen desítky nově nakažených koronavirem. Přestože ve srovnání s evropskými zeměmi jsou oficiální údaje v Číně extrémně nízké, vláda zavedla přísná opatření. V zasažených provinciích je povinná on-line výuka a například továrna s několika pozitivními zaměstnanci se celá zavřela.
V ohniscích epidemie v Číně dozorují dodržování lockdownu v ulicích bezpečnostní pracovníci v oblecích.
V ohniscích epidemie v Číně dozorují dodržování lockdownu v ulicích bezpečnostní pracovníci v oblecích. | Foto: Reuters

Počty nakažených začaly v Číně stoupat v polovině října a dosud jich je více než 1300. Při současné vlně se tak už nakazilo o dvě stě lidí víc než při té letní, za kterou také stála mutace delta. Zároveň se nákaza rozšířila do různých oblastí země - byla odhalena v nejméně jednadvaceti provinciích. 

Největší ohnisko je v sedmiapůlmilionovém městě Ta-lien v provincii Liao-ning sousedící s Pekingem. Přesto jsou čísla v porovnání s mnoha evropskými zeměmi včetně Česka mizivá - v posledních dnech se většinou pohybovala kolem čtyřiceti případů denně, na krátkou dobu vystoupala na sto, uvádí agentura Bloomberg.

Čína však uplatňuje strategii nulové tolerance koronaviru, a regionální vláda tak přistoupila k přísným opatřením. Tisíce univerzitních studentů skončily v karanténě, zavřely se knihovny a muzea a přešlo se opět na masivní testování.

Zároveň se ve velkém dezinfikovaly mražené potraviny, které Peking už dříve označil za zdroj infekce v Číně, i když to nikdy nebylo potvrzeno, píše server CNBC

Podobná striktní nařízení nejsou v Číně ojedinělá. Na konci října nesměl odejít ze šanghajského Disneylandu ani jeden návštěvník, protože jednomu z nich vyšel pozitivní test na koronavirus. Všech 34 tisíc lidí tak muselo počkat za branami parku a podstoupit testy, uvádí magazín Foreign Policy.

Objevují se také případy lidí, kteří museli nastoupit do preventivní karantény, protože se pohybovali na stejném místě jako nakažený. Přestože to bylo i s několikadenním rozestupem.

Virus tu už zůstane

Čína tak jde proti celosvětovému trendu, kdy se například řada evropských zemí, které mají většinu populace naočkovanou, učí s nemocí covidu-19 žít. V Číně přitom už aplikovali 2,4 miliardy dávek vakcín a naočkovali okolo 85 procent populace. Přesto je stále strategií vlády v Pekingu snaha zbavit se nákazy hned v jejím počátku, tedy i při jednotkách případů.

Čínský epidemiolog Liang Wan-nien nedávno v rozhovoru pro státní agenturu Nová Čína uvedl, že jen díky tomu se povedlo udržet obyvatele v bezpečí, zamezilo se těžkým průběhům nemoci a ekonomika mohla zůstat nedotčená. 

S posledním tvrzením však nesouhlasí ekonomové, kteří začínají strategii nulové tolerance kritizovat. Přísná opatření podle nich mohou za zpomalení čínské ekonomiky a nižší zájem Číňanů o utrácení.

"Export zůstává díky oživení globální poptávky silný, zatímco domácí aktivity jsou utlumené kvůli regionálním ohniskům koronaviru," vysvětluje pro deník Financial Times ekonom Č'-wej Čang. Omezení však v některých případech ovlivňují i export. Například po potvrzení nákazy u jednoho zaměstnance musel na dva týdny zavřít přístav Ning-po-Čou-šan, který je jedním z nejvytíženějších na světě.  

O neudržitelnosti současného modelu mluví i virolog Kuan I, který je poradcem čínské vlády. Ten navrhuje přejít z testů, které odhalují nákazu, na testy na protilátky. Tak by podle něj bylo možné zjistit, jak moc fungují čínské vakcíny, které lidé v zemi dostávají. Jejich výrobci totiž stále neuvedli, zda a na kolik procent jsou účinné proti koronavirové variantě delta a dalším mutacím.

Zároveň se Kuan I nedomnívá, že současná strategie pomůže zemi zbavit se nemoci. "Virus je tu navždy. Bude jako chřipka, která koluje mezi lidmi už dlouhou dobu," cituje Kuana britská stanice BBC

Lepší kontrola obyvatel

Doktor Chuang Jen-čung z americké Rady pro mezinárodní vztahy se domnívá, že čínská vláda má od strategie příliš vysoká očekávání. "Nevěří účinnosti vakcín a jejich schopnosti zabránit infekci, protože to nakonec nedokážou ani ty nejlepší vakcíny," domnívá se.

Zároveň podle něj není pro čínskou vládu snadné, aby od dosavadní strategie upustila. "Strategie nulové tolerance je součástí oficiálního narativu, který ukazuje úspěch čínské odpovědi na pandemii a nadřazenost čínského politického systému. Takže pokud se (Peking) této strategie vzdá a zaznamená prudký nárůst počtu případů, ví, že to povede k otázkám."

Podle stanice BBC ale může existovat ještě jedno vysvětlení, proč se země své strategie drží. Údajně se jí tak daří oslabovat zahraniční vliv a omezit otevírání se světu. Díky tomu čínská vláda posiluje a umožňuje jí to více kontrolovat své občany, dodává Foreign Policy. "Kontrola pandemie posílila politické represe a normalizovala kontrolu pohybu. Díky tomu se obhájilo používání těchto nástrojů a úřady je využijí i k horším věcem, než je vymýcení nemoci covid-19," píše časopis.

Do Číny mohou stále cestovat jen lidé z 23 zemí, a to pouze za účelem práce, z humanitárních důvodů nebo kvůli setkání s rodinou. Všichni cestující musí mít dokončené očkování - přípustné vakcíny jsou však pouze ty, které vyrobily čínské firmy, píše americký server CNN. Povinná je také karanténa.

Video: Vyšetřovatelé WHO dorazili do Wu-chanu

Vyšetřovatelé WHO dorazili do Wu-chanu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy