Čína kvůli Nobelově ceně míru už nechce norské lososy

Václav Viták
13. 5. 2011 18:05
Číňané se na Nory rozzlobili kvůli Liou Siao-poovi a kupují skotské lososy
Lososi z norských fjordů si musejí hledat nové odbytiště, Číňané na Norsko zanevřeli
Lososi z norských fjordů si musejí hledat nové odbytiště, Číňané na Norsko zanevřeli | Foto: folk.uio.no

Londýn, Peking - Neobvykle ostrý spor mezi Čínou a Norskem vyvolaný udělením Nobelovy ceny míru čínskému disidentu Liou Siao-poovi má nečekaného vítěze - skotského lososa.

Export norského lososa se v prvních čtyřech měsících tohoto roku propadl podle britského listu The Daily Telegraph o 70 procent.

Skotští producenti této ryby naopak v lednu podepsali s Čínou přelomovou obchodní smlouvu, která jim umožní dodávat přímo na čínský trh.

Skutečnost, že Norsko upadlo v Číně v nemilost kvůli Liou Siao-poovi otevřela Skotům cestu na tento obří trh, který léta ovládali právě Norové.

Podle čínského serveru Global Times, kontrolovaného čínskou vládou, dodávaly do loňského roku 90 procent lososů, které se v Číně konzumovaly, právě norské lososí farmy.

Norsko je však od loňského října, kdy Nobelova nadace udělila svou cenu míru Liouovi, v Číně v diplomatickém „mrazáku".

Norská ministryně rybářství Lisbeth Berg-Hansenová se loni dokonce musela vrátit ze Šanghaje, protože čínská strana zrušila společná jednání.

Nekonala se ani recepce, na které Berg-Hansenová měla předat čínským partnerům desetimiliontého norského lososa dovezeného do Číny od roku 1988.

Peking na znamení své nespokojenosti zrušil veškeré politické kontakty s Norskem, a Skotsku naopak ukázal svou přívětivou tvář.

Skotské lososí farmy poskytují zaměstnání 6000 osob a Skotsko díky nim získává ročně exportem lososů téměř 300 milionů liber.

Skotové doufají, že objem vyváženého lososa výrazně zvýší. Kromě tradičních odbytišť v Evropě a USA chtějí proniknout i na čínský a blízkovýchodní trh. A nyní se jim skutečně rýsuje velká šance.

Čínský vicepremiér Li Kche-čchiang při lednovém podpisu smlouvy o dodávkách skotských lososů pro Čínu jen tak mimochodem poznamenal, že pokud by se „pouhé jedno procento Číňanů rozhodlo konzumovat skotské lososy, muselo by Skotsko zdvojnásobit svou produkci".

Čínská byrokracie

Norsko podle listu Global Times vyvezlo letos do Číny zatím pouze 8158 tun lososů.

Tento pokles ale čínské úřady vysvětlují platností nového zákona z února letošního roku, který změnil pravidla pro dovoz lososů do země.

Všichni dovozci lososů do Číny nyní musejí žádat čínskou potravinářskou inspekci o potvrzení, že jejich zboží je nezávadné. Proclívání dodávek norských lososů se poté, co toto nařízení vstoupilo v platnost, náhle prudce protáhlo.

Liou Siao-po, muž, který
Liou Siao-po, muž, který | Foto: Reuters

Dodávky zůstávají v karanténě někdy i čtrnáct dní a dovozci musejí trpělivě čekat, dokud čínská inspekce neprovede příslušné testy kvality.

„Nemůžeme tam ty ryby vůbec dostat," posteskl si ředitel norské společnosti Leroey Seafood Group Henning Beltestad 6. května podle agentury Bloomberg.

Norští exportéři si stěžují, že zatímco čekají na povolení, ryby se jim kazí. Norsko přitom chtělo v roce 2012 zvýšit export svých lososů na 30 000 tun.

Skotové naopak žádné problémy s čínskými inspektory nemají. Mluvčí skotských producentů lososů prohlásil, že první dodávky skotských lososů již do Číny od podepsání lednové smlouvy dorazily a byly „procleny bez jakýchkoli potíží".

 

Právě se děje

Další zprávy