Učíme zbídačelé lidi modernímu životu, hájí Čína výchovné tábory pro Ujgury

ČTK ČTK
16. 10. 2018 18:33
Regionální vláda v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny před několika dny uzákonila takzvaná střediska odborného vzdělávání, kam jsou na politickou převýchovu posíláni tamní Ujgurové.
Čínští Ujgurové.
Čínští Ujgurové. | Foto: Ivo Dokoupil

Peking - Čínské úřady považují internaci menšinových muslimských Ujgurů v převýchovných táborech za snahu uvést do "moderního, civilizovaného" světa zbídačelé lidi, kteří snadno sejdou ze správné cesty. V úterý o tom napsala agentura AP s tím, že analytici poukazují na to, že podobné výrazy v minulosti používali kolonizátoři.

Regionální vláda v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny před několika dny uzákonila takzvaná střediska odborného vzdělávání, kam jsou na politickou převýchovu posíláni tamní Ujgurové. Úřady tak chtějí bojovat proti šíření podle nich extremistické ideologie. Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace a nevládní organizace upozorňují, že je v takových zařízeních v Sin-ťiangu drženo asi milion Ujgurů, Kazachů a příslušníků dalších menšin. Nemají šanci na základní právní ochranu, jako je šance obstarat si právníka.

Předseda vlády oblasti Sin-ťiang Šohrat Zakir v úterní zprávě agentury Nová Čína uvedl, že v táborech je vyučována mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Účastníci kurzů dostávají možnost "se zamyslet nad svými chybami a jasně si uvědomit principy a škodlivost terorismu a náboženského extremismu". Lidé, kteří tato školení absolvují, jsou údajně vděční za to, že mohli změnit své dosavadní způsoby a učinit své životy pestřejšími.

BBC podotkla, že v rozhovoru pro agenturu Nová Čína Zakir nezmínil, zda příslušníci menšin jsou v centrech dobrovolně. Naznačil ale, že v nich přebývají delší dobu. Řekl, že v jídelnách se podává "výživné jídlo zdarma", že "noclehárny jsou plně vybaveny" a že se pravidelně konají soutěže a sportovní akce.

Ochránci lidských práv tvrdí, že muslimové jsou v těchto táborech drženi na neurčitou dobu za prohřešky jako odmítnutí poskytnout vzorek DNA, užívání menšinového jazyka nebo hádky s úředníky. Podle etnických Ujgurů a Kazachů, jež oslovila agentura AP, mohou skončit v detenčním zařízení za pravidelné modlitby, sledování zahraničních internetových stránek nebo za telefonování s příbuznými v zahraničí.

Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně. Centra podle nich střeží ozbrojené stráže. Před jídlem museli provolávat hesla jako "Díky straně! Díky vlasti". Jistý občan Kazachstánu původem ze Sin-ťiangu uvedl, že na noc byl s osmi dalšími internovanými zamčený v místnosti, kde se dělili o postele a nuznou toaletu. Možnost se vykoupat prý byla vzácností.

James Leibold, odborník na čínskou politiku vůči menšinám z La Trobeovy univerzity v australském Melbourne uvedl, že Peking dlouhodobě nahlíží na etnické menšiny jako na zaostalé. "Jsou pověrčiví, odchylují se od normy, jsou potenciálně nebezpeční," přiblížil agentuře AP názor čínských úřadů na příslušníky menšin. "Úlohou stranického státu je přenést je do světla civilizace, změnit je," dodal.

Ujgurové jsou turkické etnikum žijící hlavně v provincii Sin-ťiang. Tvoří asi 45 procent tamní populace a pociťují kulturní blízkost k jiným středoasijským národům. V posledních desetiletích se do této části Číny nastěhoval velký počet Chanů (Číňanů) a Ujgurové se obávají, že jejich kultura i možnosti obživy jsou v ohrožení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 8 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy