Berlín/Moskva - Ruský oligarcha Michail Chodorkovskij, který dostal milost od prezidenta Vladimira Putina, se v německé metropoli setkal nejprve se svým nejstarším synem Pavlem a později také s rodiči.
"Otec je konečně svobodný, rodina je konečně pohromadě," prohlásil oligarchův syn Pavel během krátkého setkání s novináři.
"Snášeli jsme žal, ale je také těžké snést tu radost," svěřila se pak ruské televizní stanice Rossija 1 Marina Chodorkovská, která podle médií trpí rakovinou. Právě vážný zdravotní stav jeho matky byl údajně hlavním důvodem, proč Chodorkovskij o milost požádal.
Sám Chodorkovskij pak události poslední dní komentoval v krátkém telefonátu s moskevským opozičním časopisem The New Times. "Po deseti letech teď zakouším neuvěřitelný pocit svobody," řekl a dodal, že chce podpořit další ruské vězně. "Zbývá ještě hodně práce, propustit kritiky, kteří jsou ještě ve vězení, především Platona Lebeděva," zmínil svého bývalého obchodního partnera.
Co zbylo po Jukosu
Některá média se pustila do spekulací, zda se Chodorkovskij do Ruska vůbec hodlá vrátit. Podle agentury Reuters Chodorkovskij zvolil "možný exil". Na dohady zareagoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. "Je státním občanem Ruska a může se do země kdykoli vrátit," řekl mluvčí agentuře DPA.
Agentura DPA napsala, že omilostněný oligarcha je i po likvidaci ropného koncernu Jukos a deseti letech strávených za mřížemi stále dost bohatý. V ruských médiích se opakovaně objevují odhady, že kdysi nejbohatší muž Ruska disponuje 200 miliony eur (přes 5,5 miliardy korun).
Na otázku, zda je stále miliardářem, Chodorkovskij v roce 2011 prostřednictvím své internetové stránky odpověděl: "Zábavná otázka. Zeptejte se žalobců. Ti vědí všechno. Sám bych to rád věděl."
Právníci Chodorkovského říkají, že jejich klient už miliardy nemá a oficiální údaje o majetku nejsou k dispozici.
Samotný Chodorkovskij oznámil, že své další plány sdělí zítra na tiskové konferenci, jež je plánována hodinu po poledni. Jeho první setkání s novináři se uskuteční v soukromém Muzeu Berlínské zdi u někdejšího berlínského hraničního přechodu Checkpoint Charlie. V muzeu jsou už několik let dvě místnosti vyhrazeny právě Chodorkovskému. Jsou tu fotografie z procesu, bunda, v níž byl zatčen, i rukopis připravené závěrečné obhajovací řeči. Přímý přenos z Berlína plánuje podle DPA několik televizí včetně ruských.
Vyčerpán, ale šťasten
Chorokovskij dorazil do Berlína v pátek. Německo údajně vyvinulo v jeho prospěch zákulisní tlak. Případem někdejšího ruského oligarchy se zabýval bývalý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher s podporou německého ministerstva zahraničí a kancléřky Merkelové.
"Spolková vláda oceňuje úsilí Hanse-Dietricha Genschera, který se v zákulisí intenzivně zabýval otázkami spojenými s osvobozením Michaila Chodorkovského," uvedl mluvčí vlády.
Genscher v rozhovoru s německými novináři řekl, že ruský prezident Vladimír Putin ho kvůli Chodorkovského kauze dvakrát přijal. Na podporu ruského vězně se angažoval z humanitárních důvodů a na žádost Chodorkovského právníků. Šestaosmdesátiletý politik týdeníku Der Spiegel řekl, že Chodorkovskij přiletěl z Ruska "vyčerpán, ale velmi šťasten, že je na svobodě".
Pod tlakem tajných služeb?
Chodorkovskij krátce po příletu do Německa potvrdil, že Putina "z rodinných důvodů" požádal o milost. O přiznání viny prý v žádosti nebyla řeč.
Informovaný ruský list Kommersant napsal, že Chodorkovskij poslal Putinovi žádost o milost pod tlakem tajných služeb. Za Chodorkovským prý přišli pracovníci zvláštních služeb a v nepřítomnosti advokátů ho upozornili, že se zhoršil zdravotní stav jeho nemocné matky. Zároveň ho informovali o další obžalobě, která se na něj chystá.
Pokud jde o možnost nového procesu s Chodorkovským, prezident Putin na čtvrteční tiskové konferenci zpochybnil smysl podobného kroku. Podle zdrojů citovaných Kommersantem tato informace byla vypuštěna jako strašák, který měl Chodorkovského přimět k sepsání žádosti o milost.