Chodorkovskému hrozí prodloužení trestu

Pavel Vondra
5. 2. 2007 14:34
Moskva - Nová obvinění, tentokrát z praní špinavých peněz, byla dnes sdělena někdejšímu nejbohatšímu muži Ruska, dnes sibiřskému vězni Michailu Chodorkovskému.

Zakladatel zkrachovalého ropného gigantu Jukos a jeho podnikatelský společník Platon Lebeděv byli dnes formálně obviněni generálním prokurátorem z dalších trestných činů finanční povahy, které předtím nebyly předmětem soudního procesu a za které jim hrozí až patnáct let odnětí svobody.

Chodorkovskij i Lebeděv si v sibiřské Čitě nedaleko čínských hranic, asi pět tisíc kilometrů od Moskvy, odpykávají osmiletý trest za údajné daňové úniky a podvody při privatizaci.

Jejich proces, kritizovaný doma i v zahraničí coby politicky motivovaný, se vlekl delší dobu a vyvrcholil v roce 2005. Ve vazbě je ale Chodorkovskij už od října 2003, a tak měl mít teoreticky letos nárok na podmínečné propuštění.

"Každé kýchnutí je protizákonné"

"Jedna věc, na které se všichni právníci shodnou, je ta, že nová obvinění jsou absurdní. Od začátku do konce je to šílenství," prohlásila Chodorkovského právnička Karina Moskalenková v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ve stejném duchu hovoří i Platonovův obhájce Konstantin Rivkin: "Úřad generálního prokurátora považuje za zločinné prakticky všechny aktivity Jukosu jeho vznik, těžbu ropy i prodej. Každý jejich krok, každé kýchnutí je považováno za nezákonné."

Nová žaloba proti Chodorkovskému má podle mínění některých pozorovatelů zajistit, aby ostrý kritik Kremlu nemohl aktivně zasáhnout do vývoje na politické scéně před prosincovými volbami do Státní Dumy a před volbou prezidenta na jaře příštího roku.

Putin a další představitelé ruské státní moci naopak trvají na tom, že Chodorkovského případ byl jen součástí boje proti daňovým únikům a jiným nelegálním praktikám rozšířeným za vlády Putinova předchůdce Borise Jelcina.

Putin a oligarchové

Právě divoká privatizace velkých státních podniků v 90.letech dala v Rusku vzniknout úzké vrstvě podnikatelů s ostrými lokty, pro něž se v ruském prostředí vžil název oligarchové.

Jelcin s některými z nich úzce spolupracoval, když ale koncem roku 1999 předal moc Putinovi, došlo k zásadnímu obratu. Nový šéf Kremlu se coby bývalý důstojník KGB obklopil lidmi z tajných služeb a oligarchy se rozhodl zbavit veškerého vlivu.

Foto: Reuters

Někteří z nich to pochopili a raději odešli do zahraničí jako například Boris Berezovskij, jiní se ale odmítli novému diktátu podřídit a dali se na stranu opozice. Právě to byl případ bývalého svazáka Michaila Chodorkovského.

I za cenu kritiky ze zahraničí se ale Putinovi víceméně podařilo splnit, co si předsevzal, a zbylí oligarchové, mezi nimi i majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, mu jdou bezvýhradně na ruku.

Ruský svaz průmyslníků a podnikatelů (RSPP), který už 15 let sdružuje ty "největší ryby" ruského byznysu, dnes místo určování agendy jen poslušně plní direktivy z Kremlu. Za zlomový bod, či okamžik procitnutí pro ruské oligarchy, bývá považován právě případ Michaila Chodorkovského.

 

Právě se děje

Další zprávy