Chlouba letectva má první sestřel. Jak americká F-22 zlikvidovala čínský balon

Chlouba letectva má první sestřel. Jak americká F-22 zlikvidovala čínský balon
"Úspěšně jsme ho sestřelili. Chci pochválit letce, kteří tak učinili," uvedl Biden. Balon sestřelila stíhačka F-22 nadzvukovou střelou AIM-9 krátkého dosahu, a to zhruba jedenáct kilometrů od pobřeží státu Jižní Karolína.
Velký bílý balon nad svým územím pozorovaly Spojené státy už od úterý. V pátek o něm úřady informovaly veřejnost. Přestože stroj letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, byl ze země viditelný pouhým okem. Podle agentury AP byl velký asi jako tři školní autobusy.
F-22 je americký stíhací letoun, který využívá moderní technologii stealth, díky které je obtížně zjistitelný radary. Tento typ stíhačky využívá pouze armáda USA, prodej jiným zemím je zakázán. Američané F-22 nasadili například v Sýrii k bombardování pozic Islámského státu.
Čínský špionážní balon se mimo jiné pohyboval nad citlivými vojenskými objekty, například nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické jaderné rakety.
Foto: Master Sgt. Andy Dunaway / Wikimedia Commons / Public Domain
Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
5. 2. 2023 13:59
Americká stíhačka F-22 v neděli nad ránem středoevropského času sestřelila čínský balon, který byl podle Spojených států vybavený špionážní technikou. Spadl do Atlantského oceánu u pobřeží Jižní Karolíny. Bezprostředně poté začala operace na vyzvednutí trosek. Americká armáda v neděli oznámila, že pátrá po zbytcích balónu. Jde o první evidovaný sestřel moderního letounu F-22.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy