Chirac řekl, že jakýkoli pokus o destabilizaci Libanonu ze strany syrské vlády, ať už prostřednictvím vražd či dodávek zbraní, vyvolá reakci mezinárodního společenství.
Francouzský prezident tato kritická slova řekl v rozhovoru, který dnes zveřejnil panarabský listu al-Haját. Chirac dnes zahájil třídenní návštěvu Saúdské Arábie.
Podobně jako západní země i tato arabská země žádá od Sýrie spolupráci při hledání viníků atentátu na Harírího ze 14. února 2005. Mnoho Libanonců obviňuje z přímého podílu na vraždě právě Sýrii vedenou Bašarem al-Assadem a odmítavý postoj Damašku k vyšetřovatelům OSN tento názor jen upevňuje.
Sýrii hrozí nespecifikovanou reakcí
"Sýrie musí pochopit, že jakýkoli čin, který narušuje stabilitu Libanonu, ať jde o zásilky zbraní či atentáty, je v rozporu se syrskou pozicí v mezinárodním společenství a přiměje společenství k reakci," prohlásil Chirac.
Chirac v interview rovněž připomněl Damašku, že se od něj očekává plná spolupráce s mezinárodními vyšetřovateli, kteří se zabývají vraždou bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího.
Sýrie svůj podíl na násilném činu rozhodně popírá, vyšetřovatelé OSN ale již v souvislosti s útokem předvolali některé vysoké představitele syrských a libanonských bezpečnostních sil.
Ani vyšetřovatelé Damašku příliš nevěří
Vyšetřovací komise se spoluprací Damašku není spokojena. Výslechu se kupříkladu dosud brání syrský prezident Bašár Asad, který údajně Harírímu vyhrožoval na soukromé schůzce několik měsíců před vraždou. Šéf týmu, belgický prokurátor Serge Brammertz, má o pokrocích vyšetřování informovat 16. března Radu bezpečnosti OSN.
Chirac, který byl blízkým přítelem Harírího, slíbil, že jeho vražda nezůstane nepotrestána. "Pravda a spravedlnost jsou nutností pro nový Libanon. Ti, kteří stojí za vraždami, si musí uvědomit, že obhájci libanonské nezávislosti nejsou sami. Mezinárodní společenství je s nimi a je odhodláno uspět," zdůraznil francouzský prezident.