Chirac dal Francii sbohem. Končí

Red zah, man
12. 3. 2007 8:28
Paříž - Definitivní NE řekl v neděli večer Jacques Chirac další kandidatuře na post prezidenta. Elysejský palác tak opustí po dvanácti letech.
Chirac při nedělním "rozlučkovém" projevu.
Chirac při nedělním "rozlučkovém" projevu. | Foto: Reuters

Nového prezidenta bude Francie volit ve dvou kolech na přelomu dubna a května. Chirac stojí v čele země od roku 1995 a neočekávalo se, že se pokusí o úspěch potřetí.

"Obracím se na vás s velkým dojetím. Nikdy jsem nepřestal sloužit Francii, kterou mám rád, a vám, které mám rád," řekl prezident na závěr svého projevu.

Je mu už čtyřiasedmdesát a podle průzkumů si většina Francouzů nepřeje, aby se znovu objevil mezi uchazeči o prezidentské křeslo.

Před pěti lety ve druhém kole jasně převálcoval kandidáta krajní pravice Jeana-Marie Le Pena. Nyní už jsou ale favority jiní politici. Socialistka Ségolene Royalová a její pravicový soupeř, ministr vnitra Nicolas Sarkozy.

Chirac ale nevyslovil podporu žádnému z kandidátů ve volbách, tedy ani Sarkozymu, který v to doufal.

Loučení na summitech

Prezident tak už začíná odpočítávat a bilancovat. Možná by ani on sám z hlavy nespočítal, kolika summitů se ve funkci hlavy státu zúčastnil.

Právě si zažil derniéru na evropské půdě, kdy ještě naposled rozčeřil stojaté vody bruselského summitu. I nezáživný a tematický chudý summit dokázal Chirac alespoň trochu okořenit a novináři měli o čem psát.

Vrcholné schůzky mu po dvanácti letech končí
Vrcholné schůzky mu po dvanácti letech končí | Foto: Reuters

Tentokrát se stavěl proti plánu německé kancléřky Angely Merkelové, aby se unie zavázala k určité hranici, v níž bude využívat obnovitelné zdroje energie. Tvrdil, že se v tomto plánu musí počítat i s jadernou energií, na níž je Francie závislá. A už z toho byly titulky: "Chirac: Zelená je i jaderná energie".

Jedno z posledních velkých rozloučení s vrcholnou politiku si odbyl ale už v půli února. V Cannes na pobřeží Středozemního moře hostil Chirac setkání s představiteli čtyřiceti afrických států. Takzvaný franko-africký summit.

Bylo to ovšem poněkud smutné loučení, protože tradiční francouzský vliv v Africe v posledních letech upadá a dávno není tím, čím býval.

O přízeň Afričanů se stále více uchází Čína a díky snaze nalézat nové spojence ve válce proti terorismu se na černém kontinentě výrazněji angažují také Spojené státy.

Jacques Chirac
Autor fotografie: Reuters

Jacques Chirac

  • Narozen 29.listopadu 1932 v Paříži
  • Prezidentem od 17.května 1995
  • Premiérem v letech 1974 až 76 a znovu 1986 až 88
  • V letech 1977 až 1995 starosta Paříže
  • S manželkou Bernadotte má dvě dcery, je dědečkem jednoho vnuka

Francouzský "policista" v Africe končí

Sám Chirac tvrdí, že Paříž pomalu přestává plnit v Africe roli "policisty." Vazby s některými bývalými francouzskými koloniemi slábnou, přestože během Chirakova obodbí Paříž vyslala své vojáky například do Čadu, Středoafrické republiky nebo Pobřeží slonoviny.

Je zatím zřejmě ještě příliš brzy spekulovat o tom, jak bude jednou historie Chirakovo působení v čele Francie hodnotit. A zda se do toho "ústup z Afriky" výrazně promítne.

Ve světě si vysloužil nejhlasitější kritiku za pokusný jaderný výbuch na tichomořském atolu Mururoa v roce 1995.

S Irákem to doma vyhrál

Většina Francouzů však oceňuje Chirakův postoj k válce v Iráku. Byl jednoznačně proti, dokonce byl připraven použít na začátku roku 2003 francouzské veto v Radě bezpečnosti OSN.

V tom měl a má dodnes podporu většiny svých spoluobčanů.

"Říkal jsem prezidentovi Georgi Bushovi snad šestatřicetkrát, že dělá obrovskou chybu, když jde do války v Iráku. Nebylo to nic platné," vzpomíná prezident ve své knize memoárů L´inconnude l´Elysee.

Politik dále přiznává, že největší tragédií jeho života jsou těžké zdravotní problémy nejstarší dcery Lauerence.

Francouzský prezident Jacques Chirac se pomalu začíná loučit s vrcholnou politikou. Na jaře proběhnou volby hlavy státu, v nichž už se jeho kandidatura neočekává.
Francouzský prezident Jacques Chirac se pomalu začíná loučit s vrcholnou politikou. Na jaře proběhnou volby hlavy státu, v nichž už se jeho kandidatura neočekává. | Foto: Reuters

Ta trpěla od patnácti let mentální anorexií. Dnes je jí osmačtyřicet, ale stále je ve špatném zdravotním stavu. Musí být čtyřiadvacet hodin denně pod dozorem.

"Nemohu popřít, že jde o největší drama mého života. Možná jsem pro dceru mohl udělat víc, když její problémy začaly," uvádí Chirac.

On sám trpí zvýšeným krevním tlakem a má problémy se zrakem a častými migrénami. Dvojice amerických novinářů, které tento měsíc poskytl interview, uvedla, že prezident měl problémy vzpomenout si na data a jména.

Pochybnosti o svých úmyslech a motivaci během dlouholeté politické kariéry si ovšem Jacques Chirac nepřipouští.

"Vždy jsem se snažil jednat v zájmu Francouzů. A pokud už nebudu prezidentem, budu se snažit jednat v jejich zájmu z jiné pozice. Žít se dá i bez politiky," prohlásil v rozhovoru pro televizní kanál France 2.

 

Právě se děje

Další zprávy