reklama
 
 

Chile hledá oběti Pinochetovy diktatury

11. 11. 2005 4:37
Parral - Chilská policie začala v německé kolonii Dignidad na jihu země pátrat po zmizelých obětech vojenské diktatury z dob vlády Augusta Pinocheta.

Akce potrvá zhruba jeden týden, řekl podle agentury DPA soudce Jorge Zepeda.

Stopa nejméně 70 obětí Pinochetovy diktatury se podle něj ztrácí v zařízení, které dnes nese jméno Villa Baviera. Osadu Dignidad založil v roce 1961 bývalý poddůstojník hitlerovské armády, nyní třiaosmdesátiletý Paul Schäfer.

Enkláva ležící asi 480 kilometrů jižně od chilské metropole Santiaga byla obviňována nejen ze spojení s nacismem, ale také ze spolupráce s Pinochetovou tajnou policií. V srpnu převzaly nad osadou kontrolu chilské úřady. Schäfer se svými třemi nejbližšími pobočníky čeká ve vazbě na soudní proces.

Kromě jiných deliktů je obviněn především z toho, že pomáhal Pinochetovu režimu (1973 až 1990) se zmizením několika nepohodlných odpůrců.

Dignigad - izolovaná od světa

Za dob diktatury byla kolonie Dignidad hermeticky izolována od vnějšího světa a Schäfer ji údajně dal k dispozici tajné policii i armádě a sám se prý podílel na mučení vězněných osob.

Obyvatelé dnešní Villy Baviera údajně vypověděli, že mrtvoly některých umučených obětí byly spáleny a popel vysypán
do blízké řeky.

Pod dohledem soudce Zepedy mají být v kolonii prohledány sklepy a další podzemní prostory. V zemědělské osadě o rozloze 17 tisíc hektarů jsou plánovány i výkopové práce.

Úřady už na území osady Dignidad letos objevily dva velké sklady zbraní, mezi nimiž nechyběly ani kulomety nebo minomety. Nalezeny byly i kusy automobilů patřící zmizelým osobám.

autor: rst, ČTK | 11. 11. 2005 4:37

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama