Chile hledá oběti Pinochetovy diktatury

rst, ČTK
11. 11. 2005 4:37
Parral - Chilská policie začala v německé kolonii Dignidad na jihu země pátrat po zmizelých obětech vojenské diktatury z dob vlády Augusta Pinocheta.

Akce potrvá zhruba jeden týden, řekl podle agentury DPA soudce Jorge Zepeda.

Stopa nejméně 70 obětí Pinochetovy diktatury se podle něj ztrácí v zařízení, které dnes nese jméno Villa Baviera. Osadu Dignidad založil v roce 1961 bývalý poddůstojník hitlerovské armády, nyní třiaosmdesátiletý Paul Schäfer.

Enkláva ležící asi 480 kilometrů jižně od chilské metropole Santiaga byla obviňována nejen ze spojení s nacismem, ale také ze spolupráce s Pinochetovou tajnou policií. V srpnu převzaly nad osadou kontrolu chilské úřady. Schäfer se svými třemi nejbližšími pobočníky čeká ve vazbě na soudní proces.

Kromě jiných deliktů je obviněn především z toho, že pomáhal Pinochetovu režimu (1973 až 1990) se zmizením několika nepohodlných odpůrců.

Dignigad - izolovaná od světa

Za dob diktatury byla kolonie Dignidad hermeticky izolována od vnějšího světa a Schäfer ji údajně dal k dispozici tajné policii i armádě a sám se prý podílel na mučení vězněných osob.

Obyvatelé dnešní Villy Baviera údajně vypověděli, že mrtvoly některých umučených obětí byly spáleny a popel vysypán
do blízké řeky.

Pod dohledem soudce Zepedy mají být v kolonii prohledány sklepy a další podzemní prostory. V zemědělské osadě o rozloze 17 tisíc hektarů jsou plánovány i výkopové práce.

Úřady už na území osady Dignidad letos objevily dva velké sklady zbraní, mezi nimiž nechyběly ani kulomety nebo minomety. Nalezeny byly i kusy automobilů patřící zmizelým osobám.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy