Chile hledá oběti Pinochetovy diktatury

rst, ČTK
11. 11. 2005 4:37
Parral - Chilská policie začala v německé kolonii Dignidad na jihu země pátrat po zmizelých obětech vojenské diktatury z dob vlády Augusta Pinocheta.

Akce potrvá zhruba jeden týden, řekl podle agentury DPA soudce Jorge Zepeda.

Stopa nejméně 70 obětí Pinochetovy diktatury se podle něj ztrácí v zařízení, které dnes nese jméno Villa Baviera. Osadu Dignidad založil v roce 1961 bývalý poddůstojník hitlerovské armády, nyní třiaosmdesátiletý Paul Schäfer.

Enkláva ležící asi 480 kilometrů jižně od chilské metropole Santiaga byla obviňována nejen ze spojení s nacismem, ale také ze spolupráce s Pinochetovou tajnou policií. V srpnu převzaly nad osadou kontrolu chilské úřady. Schäfer se svými třemi nejbližšími pobočníky čeká ve vazbě na soudní proces.

Kromě jiných deliktů je obviněn především z toho, že pomáhal Pinochetovu režimu (1973 až 1990) se zmizením několika nepohodlných odpůrců.

Dignigad - izolovaná od světa

Za dob diktatury byla kolonie Dignidad hermeticky izolována od vnějšího světa a Schäfer ji údajně dal k dispozici tajné policii i armádě a sám se prý podílel na mučení vězněných osob.

Obyvatelé dnešní Villy Baviera údajně vypověděli, že mrtvoly některých umučených obětí byly spáleny a popel vysypán
do blízké řeky.

Pod dohledem soudce Zepedy mají být v kolonii prohledány sklepy a další podzemní prostory. V zemědělské osadě o rozloze 17 tisíc hektarů jsou plánovány i výkopové práce.

Úřady už na území osady Dignidad letos objevily dva velké sklady zbraní, mezi nimiž nechyběly ani kulomety nebo minomety. Nalezeny byly i kusy automobilů patřící zmizelým osobám.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy