Chile hledá oběti Pinochetovy diktatury

rst, ČTK
11. 11. 2005 4:37
Parral - Chilská policie začala v německé kolonii Dignidad na jihu země pátrat po zmizelých obětech vojenské diktatury z dob vlády Augusta Pinocheta.

Akce potrvá zhruba jeden týden, řekl podle agentury DPA soudce Jorge Zepeda.

Stopa nejméně 70 obětí Pinochetovy diktatury se podle něj ztrácí v zařízení, které dnes nese jméno Villa Baviera. Osadu Dignidad založil v roce 1961 bývalý poddůstojník hitlerovské armády, nyní třiaosmdesátiletý Paul Schäfer.

Enkláva ležící asi 480 kilometrů jižně od chilské metropole Santiaga byla obviňována nejen ze spojení s nacismem, ale také ze spolupráce s Pinochetovou tajnou policií. V srpnu převzaly nad osadou kontrolu chilské úřady. Schäfer se svými třemi nejbližšími pobočníky čeká ve vazbě na soudní proces.

Kromě jiných deliktů je obviněn především z toho, že pomáhal Pinochetovu režimu (1973 až 1990) se zmizením několika nepohodlných odpůrců.

Dignigad - izolovaná od světa

Za dob diktatury byla kolonie Dignidad hermeticky izolována od vnějšího světa a Schäfer ji údajně dal k dispozici tajné policii i armádě a sám se prý podílel na mučení vězněných osob.

Obyvatelé dnešní Villy Baviera údajně vypověděli, že mrtvoly některých umučených obětí byly spáleny a popel vysypán
do blízké řeky.

Pod dohledem soudce Zepedy mají být v kolonii prohledány sklepy a další podzemní prostory. V zemědělské osadě o rozloze 17 tisíc hektarů jsou plánovány i výkopové práce.

Úřady už na území osady Dignidad letos objevily dva velké sklady zbraní, mezi nimiž nechyběly ani kulomety nebo minomety. Nalezeny byly i kusy automobilů patřící zmizelým osobám.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy