Chávez: Venezuela přijme vězně z Guantánama

Naďa Straková
2. 4. 2009 11:33
Socialistický lídr se nebojí přijmout "lidské bytosti"
Jsme připraveni přijmout lidské bytosti, říká Hugo Chávez
Jsme připraveni přijmout lidské bytosti, říká Hugo Chávez | Foto: Reuters

Doha - Vězni z nechvalně proslulé věznice Guantanámo možná najdou svůj nový domov ve Venezuele. Tamní prezident Hugo Chávez se nechal slyšet, že je připraven vězně držené americkou armádou přijmout.

„Nemáme žádný problém s přijetím lidských bytostí," řekl Hugo Chávez katarské televizní stanici Al-Džazíra během summitu v Doha, na kterém se sešly jihoamerické státy s arabskými. Zde se tento socialistický lídr snaží o navázání bližších vztahů s arabským světem.

Americký prezident Barack Obama nařídil kontroverzní zajatecký tábor, ve kterých je v současnosti drženo 240 vězňů, uzavřít do příštího roku. USA nyní své spojence žádají, aby některé z propuštěných vězňů přijali.

Podle britské stanice BBC je ale nepravděpodobné, že by Pentagon bral venezuelskou ochotu vězně přijmout vážně.

Prolomení ledů ve hvězdách

Chávez již v minulosti Obamovo rozhodnutí věznici zcela zavřít vítal. Později jej ale kritizoval za to, že Spojené státy nehodlají vrátit zpátky Kubě území, na kterém se základna nachází. V Doha svou výzvu směrem k USA znovu zopakoval.

Chodba v guantánamské věznici.
Chodba v guantánamské věznici. | Foto: Reuters
 

Obama i Chávez se v dubnu mají zúčastnit summitu v Trinidadu a Tobagu. Zatím však není  jisté, zda se po letech nevraživých vztahů oba státníci osobně setkají.

Mnozí prolomení ledů očekávají, už jen proto, že Obama během své předvolební kampaně slíbil s Chávezem jednat. K tomu ho v posledních měsících vyzývají také ostatní latinskoamerické vlády i různé středově-liberální think tanky a nezávislí experti.

Téma propuštěných vězňů z Guantánama přijde na přetřes i na dnešním londýnském summitu lídrů G20.

EU jako celek žádné zatím společné stanovisko nemá. Ochotu je přijmout deklarovalo Portugalsko, Španělsko, Francie, Irsko a Velká Británie. Odmítá to ale například Dánsko, Rakousko, Nizozemsko a také Česko.

 

Právě se děje

Další zprávy