Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez si musí po nedělních regionálních volbách zvyknout na zcela jinou politickou mapu země, kde opozice významně posílila. Přesto nevyloučil možnost změny ústavy, která by mu dovolila znovu kandidovat, až mu jeho termín roku 2013 vyprší.
Současný ústavní pořádek umožňuje pouze dvě funkční období.
Hugo Chávez sice vyloučil, že by novou reformu sám navrhl, nemohl by tomu však prý zabránit, pokud by s tím přišel někdo jiný - například jeho Spojená socialistická strana Venezuely (PSUV).
„Už jsem to řekl a říkám to znovu: nenavrhnu žádnou další konstitucionální reformu," řekl Chávez reportérům poté, co uznal výsledky voleb. „Nemohu ale zamezit tomu, aby to neudělal někdo jiný."
„Pokud to udělá PSUV... a pokud to chce učinit důležitá část těch, kteří mě následují, musejí sesbírat podpisy, přinést to do Národního shromáždění a pak jít k referendu," dodal.
Chávez zvítězil, opozice také
Mnoho analytiků před volbami Cháveze podezřívalo z toho, že bude chtít reformu ústavy, se kterou u voličů před rokem velmi těsně neuspěl, v případě jasného volebního vítězství prosadit znovu.
Přestože však kandidáti PSUV získali guvernérská křesla v sedmnácti z dvaadvaceti států, ve kterých se volilo, při detailnějším pohledu není vítězství vládní strany už tak ohromující.
Opozice udržela křeslo v nejlidnatějším a nejbohatším státě Zulia při hranicích s Kolumbií, kde jsou důležitá naleziště ropy. Odstupující guvernér a Chávezův protivník z prezidentských voleb roku 2006 Manuel Rosales, byl navíc zvolen do funkce starosty hlavního města tohoto státu Maracaiba.
I karibský stát Nueva Esparta s ostrovem Isla Margarita a davy turistů, zůstal v opozičních rukou. Chávezovi protivníci navíc získali druhý nejlidnatější stát v zemi Mirandu, dále centrální Carabobo, andskou Táchiru a starostovské křeslo v metropoli Caracasu.
Opozice tak zvítězila v oblastech, kde bydlí polovina z 28 milionů obyvatel Venezuely, která podle agentury IPS produkuje 70 procent hrubého domácího produktu.
Spolupráce?
Podle venezuelských analytiků tak výsledky voleb znamenají návrat opozice ke kormidlu. V předchozím regionálním hlasování získali odpůrci prezidenta pouze dvě guvernérské funkce. Parlamentní volby roku 2005 byly opozicí kompletně bojkotovány.
„Chávez bude muset jednat v klíčových regionech a nebude moci splnit hrozby, které činil během kampaně," řekl IPS ředitel agentury vypracovávající průzkumy Datanálisis Luis León. Podle něj tyto hrozby zahrnovaly například odstřihnutí opozičních regionálních vlád od financí či uvěznění jemu nepohodlných politiků.
Od konfrontačního tónu však venezuelský prezident po volbách upustil.
„Jako hlava státu vám gratuluji, uznávám váš triumf a doufám, že uznáte hlavu státu, ústavu a lid," poblahopřál Chávez opozičním zastupitelům. Ti slíbili s centrální vládou spolupracovat.