Chávez do toho praštil. Chce vládnout do roku 2021

Roman Gazdík
1. 12. 2008 19:54
Venezuelu čeká další pokus o změnu ústavy, potvrdil prezident
Zůstanu tak dlouho, dokud bude chtít Bůh: Chávez a nově zvolený starosta caracaského okrsku Libertador Jorge Rodriguez
Zůstanu tak dlouho, dokud bude chtít Bůh: Chávez a nově zvolený starosta caracaského okrsku Libertador Jorge Rodriguez | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že se chce ucházet o prezidentské křeslo i po roce 2012, tedy poté, co mu vyprší jeho druhé funkční období. Podle něj totiž "není chávismus bez Cháveze".

A protože venezuelská ústava další kandidaturu neumožňuje, bude ji potřeba změnit. O to se prezident neúspěšně pokoušel už v prosinci 2007 a těsnou většinou prohrál.

Další pokus o změnu

"Dávám souhlas Spojené socialistické straně Venezuely (PSUV) a venezuelskému lidu, aby zahájily debatu i kroky k dosažení ústavní změny a znovuzvolení prezidenta republiky. A jsem si jist, že toho tentokrát dosáhneme," citoval venezuelský deník El Universal z Chávezova nedělního projevu.

Venezuelský prezident je u moci už od roku 1999, kdy prosadil svou první změnu ústavy. Následně byl znovuzvolen v letech 2000 a 2006.

Předvolební plakát v Caracasu
Předvolební plakát v Caracasu | Foto: Reuters

Po prohraném referendu o druhé změně v prosinci minulého roku oznámil, že na konci svého nynějšího šestiletého funkčního období odstoupí. Teď však svůj názor změnil.

"Pokud bude Bůh chtít a dá mi život a zdraví, jsem připraven být s vámi až do roku 2019, do roku 2021, nebo do té doby, kdy mi řekne Bůh, nebo rozkáže lid," prohlásil v neděli.

Podle něj za rozhodnutím stojí "útoky proti lidu", které je možné pozorovat v některých regionech, kde v lokálních volbách před týdnem vyhrála opozice.

Proti "fašistům" i vnitřní opozici

"Když vidím, co se děje, a vnímám jasněji tu velkou hrozbu, která se s těmito fašisty stahuje nad venezuelským lidem, říkám, že máte pravdu (,když říkáte): Chávezi, nechoďte pryč!"

Kromě opozice zaútočil i na odstředivé tendence ve vlastní straně PSUV, kde by ho někteří rádi v prezidentském křesle po příštích volbách nahradili.

Caracaská čtvrť Petaré. Jedna z největších volebních porážek: Chávez zde prohrál mezi chudými
Caracaská čtvrť Petaré. Jedna z největších volebních porážek: Chávez zde prohrál mezi chudými | Foto: Reuters

"Nejsou chávezovští disidenti. Ukázalo se, že z toho, kdo zradí Cháveze, se stane politická mrtvola," zanalyzoval neúspěch vnitrostranických oponentů v regionálních volbách venezuelský prezident.

Někteří kandidáti PSUV byli před volbami nespokojeni s tím, že Chávez autoritářsky zasahoval do výběru stranických primárek a ve volbách tak kandidovali proti svým kolegům z PSUV. Žádného výrazného úspěchu však nedosáhli.

Celkem PSUV vyhrála v 17 z 22 venezuelských států.

 

Právě se děje

Další zprávy