Chávez do toho praštil. Chce vládnout do roku 2021

Roman Gazdík
1. 12. 2008 19:54
Venezuelu čeká další pokus o změnu ústavy, potvrdil prezident
Zůstanu tak dlouho, dokud bude chtít Bůh: Chávez a nově zvolený starosta caracaského okrsku Libertador Jorge Rodriguez
Zůstanu tak dlouho, dokud bude chtít Bůh: Chávez a nově zvolený starosta caracaského okrsku Libertador Jorge Rodriguez | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že se chce ucházet o prezidentské křeslo i po roce 2012, tedy poté, co mu vyprší jeho druhé funkční období. Podle něj totiž "není chávismus bez Cháveze".

A protože venezuelská ústava další kandidaturu neumožňuje, bude ji potřeba změnit. O to se prezident neúspěšně pokoušel už v prosinci 2007 a těsnou většinou prohrál.

Další pokus o změnu

"Dávám souhlas Spojené socialistické straně Venezuely (PSUV) a venezuelskému lidu, aby zahájily debatu i kroky k dosažení ústavní změny a znovuzvolení prezidenta republiky. A jsem si jist, že toho tentokrát dosáhneme," citoval venezuelský deník El Universal z Chávezova nedělního projevu.

Venezuelský prezident je u moci už od roku 1999, kdy prosadil svou první změnu ústavy. Následně byl znovuzvolen v letech 2000 a 2006.

Předvolební plakát v Caracasu
Předvolební plakát v Caracasu | Foto: Reuters

Po prohraném referendu o druhé změně v prosinci minulého roku oznámil, že na konci svého nynějšího šestiletého funkčního období odstoupí. Teď však svůj názor změnil.

"Pokud bude Bůh chtít a dá mi život a zdraví, jsem připraven být s vámi až do roku 2019, do roku 2021, nebo do té doby, kdy mi řekne Bůh, nebo rozkáže lid," prohlásil v neděli.

Podle něj za rozhodnutím stojí "útoky proti lidu", které je možné pozorovat v některých regionech, kde v lokálních volbách před týdnem vyhrála opozice.

Proti "fašistům" i vnitřní opozici

"Když vidím, co se děje, a vnímám jasněji tu velkou hrozbu, která se s těmito fašisty stahuje nad venezuelským lidem, říkám, že máte pravdu (,když říkáte): Chávezi, nechoďte pryč!"

Kromě opozice zaútočil i na odstředivé tendence ve vlastní straně PSUV, kde by ho někteří rádi v prezidentském křesle po příštích volbách nahradili.

Caracaská čtvrť Petaré. Jedna z největších volebních porážek: Chávez zde prohrál mezi chudými
Caracaská čtvrť Petaré. Jedna z největších volebních porážek: Chávez zde prohrál mezi chudými | Foto: Reuters

"Nejsou chávezovští disidenti. Ukázalo se, že z toho, kdo zradí Cháveze, se stane politická mrtvola," zanalyzoval neúspěch vnitrostranických oponentů v regionálních volbách venezuelský prezident.

Někteří kandidáti PSUV byli před volbami nespokojeni s tím, že Chávez autoritářsky zasahoval do výběru stranických primárek a ve volbách tak kandidovali proti svým kolegům z PSUV. Žádného výrazného úspěchu však nedosáhli.

Celkem PSUV vyhrála v 17 z 22 venezuelských států.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy