Řečtí archeologové se při stavbě kopie snažili přesně držet dochovaných zmínek o možné podobě Argó, které bylo postaveno z piniového dřeva dopraveného z hory Pelión.
Loď byla vybavena jednou plachtou a 25 páry vesel.
Argó: Loď, která mluví
Legenda říká, že na práci starověkých stavitelů dohlížela sama bohyně Aténa, která také dodala dubové dříví obdařené schopností mluvit, a tak varovat Argonauty před hrozícím nebezpečím. Zda je i její věrná napodobenina "vybavena" podobným zařízením, agentura neuvedla.
Padesátičlenná mezinárodní posádka se chystá na plavbu, která bude kopírovat Iásónovu trasu, vydat po nezbytných testech příští rok v létě. Trvat by měla zhruba dva měsíce a řečtí archeologové doufají, že jim pomůže rozšířit poznatky o lodní dopravě ve starověku.
Podle legendy plul Iásón z řeckého přístavu Iólkos do černomořské Kolchidy, která se dnes nalézá na území Gruzie.
Odtud měl přivézt zlaté rouno na příkaz svého strýce Pelia, jenž tím Iásónovi podmínil postoupení trůnu, o nějž ho v dětství připravil. Iásón a jeho druhové se za pomoci dcery kolchidského krále Médey rouna zmocnili a po mnoha dobrodružstvích se vrátili do Iólku.
Na voru Tichým oceánem
Podobný praktický historický výzkum podnikl v minulosti například norský dobrodruh Thor Heyerdahl, který na voru Kon-Tiki, vyrobeném z balzového dřeva, zopakoval v roce 1947 cestu prvních obyvatel Polynésie z Jižní Ameriky přes Tichý oceán.
- Nové Kon-Tiki vyplulo do Pacifiku - NAJDETE ZDE
Na člunu Ra II, který byl věrnou napodobeninou egyptské plachetnice z rákosu a papyru, zase přeplul v roce 1970 Atlantský oceán.