Český chirurg v Americe podruhé transplantoval obličej

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 4. 2011 16:40
Bohdan Pomahač vedl v Bostonu tým třiceti lékařů, kteří se na zákroku podíleli

Boston - Pod vedením českého chirurga Bohdana Pomahače provedli lékaři nemocnice v Bostonu během krátké doby už druhou úplnou transplantaci obličeje.

Pacientem byl tentokrát třicetiletý muž, který v roce 2001 po dopravní nehodě utrpěl vážné zranění při kontaktu s vedením elektrického proudu.

Operace trvala více než čtrnáct hodin, uvedla agentura AP. Podle Pomahače, čtyřicetiletého plastického chirurga původem z Ostravy, proběhla bez problémů.

Lékařů, kteří se na zákroku podíleli, bylo celkem třicet. Příjemci Mitchi Hunterovi v nemocnici Brigham and Women's Hospital transplantovali celou tvář včetně nosu, víček, rtů, kůže, nervů a svalů.

Pacient by se měl v dohledné době úspěšně zotavit. Totožnost dárce nebyla zveřejněna.

Bohdan Pomahač pracuje v Bostonu, v jedné z deseti nejlepších nemocnic ve Spojených státech, už patnáct let. V březnu tam spolu s kolegy provedl vůbec první úplnou transplantaci obličeje v USA.

Tehdy byl příjemcem pětadvacetiletý Dallas Wiens, kterého v roce 2008 taktéž vážně zranil elektrický proud. Elektrický výboj ho zcela oslepil a obličej mu těžce poškodil.

Wiens po operaci nebyl podobný ani dárci tváře, ani sám sobě před úrazem. Podle Pomahače byla jeho nová podoba "něčím mezi oběma".

Pacient po zákroku neviděl, některé nervy byly navíc při úrazu natolik poškozené, že levá líc a levá část čela byly jen částečně citlivé.

Pomahačův pacient Wiens nebyl pojištěn, operace byla hrazena z grantu amerického ministerstva obrany. Pentagon bostonské nemocnici věnoval 3,4 milionu dolarů (přes 58 milionů korun) na transplantační výzkum.

V bostonské nemocnici Brigham and Women's Hospital už český lékař v dubnu 2009 částečně transplantoval nos, rty a horní patro muži znetvořenému při nehodě. Byla to tehdy teprve sedmá transplantace v dějinách světového lékařství.

Jako první na světě provedli celkovou transplantaci obličeje loni v březnu plastičtí chirurgové ve Španělsku. Příjemcem byl farmář, který se nešťastnou náhodou střelil do obličeje.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy