Česko je na tom se svobodou tisku hůř než Namibie

Martin Novák Martin Novák
20. 10. 2010 21:15
Organizace Reportéři bez hranic vydala každoroční přehled o omezování svobody slova ve světě
Reportéři bez hranici: Cenzura internetu a represe proti blogerům jsou na vzestupu.
Reportéři bez hranici: Cenzura internetu a represe proti blogerům jsou na vzestupu. | Foto: Reuters

Londýn  - Organizace Reportéři bez hranic vydala nový žebříček, ve kterém hodnotí země podle svobody tisku a možnosti novinářů a všech obyvatel vyjadřovat bez obav své názory.

V hodnocení 178 států Česká republika obsadila spolu s Maďarskem třiadvacáté místo. Skončila tak například za jedenadvacátou Namibií. Spojené státy jsou dvacáté a Velká Británie devatenáctá.

Největší svoboda panuje podle Reportérů bez hranic ve Skandinávii. Na prvním místě se tak se stejným hodnocením ocitly všechny země ze severu Evropy.

Autoři dokumentu ovšem tvrdí, že vývoj v Evropské unii je varující. Podle nich se objevují náznaky, že i v některých zemích s dlouhou demokratickou tradicí začíná být problém se svobodným vyjadřováním názorů.

"Boj za obranu svobody médií pokračuje. V evropských demokraciích je to boj za její zachování, v totalitních státech jde o boj proti represím a nespravedlnosti," uvedl k novému vydání žebříčku šéf organizace Jean-Francois Julliard.

Z Evropské unie jsou nejnižšími známkami hodnoceny Itálie, Řecko, Rumunsko a Bulharsko. Posledně jmenované zemi "přitížil" zejména fakt, že novináři píšící o zločineckém podsvětí a korupci jsou terčem vyhrožování a jeden z nich loni přišel o život.

Reportéři bez hranic upozorňují na to, že mnoho vlád stupňuje cenzuru internetu a represe proti blogerům. Jako příklady uvádí Čínu nebo Sýrii, kde byla nedávno zatčena mladá blogerka a čeká ji proces, ve kterém je obviněna ze špionáže.

Foto: Aktuálně.cz

Drastické zhoršení situace nastalo podle organizace v Íránu. Po loňských povolebních nepokojích režim tvrdě udeřil na všechny, kdo ho kritizují, takže se letos Írán umístil až na 175. místě, tedy čtvrtém od konce.

Za ním už jsou jen Turkmenistán, Severní Korea a jako úplně poslední Eritrea, kterou diktátor Isaias Afewerki postupně zcela izoluje od okolního světa, takže začíná být jakousi africkou Severní Koreou.

Nelichotivě se Reportéři bez hranic dívají na Rusko. Zařadilo ho až na 140. příčku s tím, že "systém zůstává pod kontrolou stejně jako dříve a případy násilí vůči novinářům zůstávají nevyšetřeny a nepotrestány."


 

 

Právě se děje

Další zprávy