Praha/Brusel - Evropská média se v posledních dnech stále častěji zabývají otázkou českého předsednictví v radě Evropské unie.
Ve středu dokonce dva europoslanci za bavorskou CSU Česko vyzvali, ať si buď urovná své vnitřní záležitosti, nebo raději přenechá v prvním půlroce příštího roku "kormidlo" Švédsku, které má podle stávajícího harmonogramu usednout na křeslo právě po Praze.
"Je to ztracený půlrok," řekl pro Deutschlandfunk Markus Ferber. Podle jeho kolegy Ingo Friedricha by si Česko mělo uspořádat vnitropolitické problémy, aby se mohlo předsednictví plně věnovat.
Friedrich podle deníku Der Standard nechce tento názor protlačit jako oficiální vyjádření Evropského parlamentu, ale "apelovat ve smyslu Evropy" na české představitele.
Zároveň ale odsoudil snahy francouzského prezidenta Sarzkozyho, který se podle něj nechal zlákat vidinou moci ve vedení EU.
Evropská média spekulovala o slabinách Česka už dříve. Důvodů pro pochyby zejména rakouského a německého tisku je vícero.
Mezi novější patří ambice francouzského prezidenta na oslabení role Česka při předsednictví a vedení EU formou "bypassu" i krize, v níž se po senátních a krajských volbách nachází ODS a v podstatě celá Topolánkova vláda.
Přichází "euromráz" z Pražského hradu?
Problémem trvalým, a podle zahraničního tisku asi nejhůře řešitelným, je ale český prezident Václav Klaus.
"Hradní pán a euroskeptický prezident Václav Klaus", jak jej popsal Die Presse, se podle deníku ustavičně snaží shazovat úlohu předsednictví tak malé země, jakou je Česko.
Deník zároveň zmiňuje, že Klaus odmítá vyvěsit vlajku EU na Pražském hradě jak během celého předsednictví, tak i při konání důležitých událostí v Praze, což jeho mluvčí odůvodnil tím, že "jsme rovněž členy OSN a NATO, a přesto vlajky těchto organizací na Hradě nevyvěšujeme."
Namátkou Die Presse připomíná i Klausův program na den, kdy Česko vstoupilo do Evropské unie. Tehdy Klaus místo oslav vystoupil na horu Blaník, "kde podle ságy čekají čeští rytíři, aby vyjeli, až bude zemi nejhůře".