Černá zvěst: Změny klimatu ohrozí miliardu lidí

Lenka Málková
6. 4. 2007 16:10
Evropa velí do boje. USA, Rusko i Čína váhají

Brusel - Zatím nejčernější varování týkající se změn klimatu je na světě. Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) dnes v Bruselu shrnul výsledky mnohaletého bádání expertů do "kuchařky" určené těm, kdo mají moc ovlivňovat veřejnou politiku.

Zpráva, která má být zároveň výzvou k činům, líčí rozsáhlé a většinou negativní dopady na ekosystémy planety, na ekonomiku a na zdraví lidí.

Hlavní body zprávy OSN o dopadech oteplování - NAJDETE ZDE

Studie, jejíž závěrečné znění se stalo předmětem dlouhých jednání mezi zastánci radikálního pohledu na věc na jedné straně, a jejich umírněnými kritiky na straně druhé, jasně ukazuje, že změny klimatických podmínek zásadním způsobem mění život na jednotlivých kontinentech.

Chudé země na tom jsou nejhůře.

Sucho, povodeň...

"Zjistili jsme, že dopad klimatických změn na život je mnohem zásadnější, než se dosud předpokládalo," prohlásil předseda IPCC Radžendra Pačauri.

Změna klimatu na A.cz

Konference o změnách klimatu začala v Montrealu

Panel OSN

Panel IPCC ustavila OSN v roce 1988. 

 Závěrečný dokument, který shrne poznatky tří letošních zpráv, bude přijat 16. listopadu ve Valencii.

Světová pohoří jako Himaláje, Skalisté hory, Andy či Alpy doposud tvořila bezedné zásobárny pitné vody.

Tání ledovců způsobené vysokými emisemi skleníkových plynů však pokračuje. Nedostatkem vody jsou tak ohroženy všechny kontinenty a více než miliarda lidí.

Na druhou stranu se zvyšuje počet oblastí, které se stále častěji musí vyrovnávat s rozmary počasí. Sucho, hurikány i smrtonosné záplavy znepříjemňují život všude na světě.

Chudé země potřebují pomoc

Kromě přímých důsledků, jakým bude například pro Bangladéš ležící v malé výšce nad mořem v ústí Gangy zvyšování mořské hladiny, hraje důležitou roli také nedostatek prostředků potřebných na přizpůsobení se změnám.

"Obecně bude platit, že čím chudší země, tím horší pro ni důsledky klimatických změn budou," řekl český zástupce na jednání, klimatolog Jan Pretel.

S Evropou v čele

Jednání o dopadech změny klimatu se přitom neúměrně protahovala. Víc než o faktickou stránku věci šlo však o "jazyk dokumentu".

"Chceme, aby byl jasný a neumožňoval různé interpretace, jako tomu bylo u pařížské zprávy. Jde se slovo za slovem, mění se celé pasáže, přibývají tabulky, ale duch původního návrhu zůstává," popsal jednání Pretel.

Boj proti klimatickým změnám vede opět hlavně Evropa.

"Zatímco Evropané chtějí vyslat jasný signál k boji proti oteplování, zástupci USA přesná čísla odmítají," potvrdil jeden ze zástupců panelu francouzské agentuře AFP.

Některé části dokumentu se nelíbily také Rusku a Číně, která má se znečišťováním a nedodržováním ekologických standardů nemalé problémy.

Tisíce stránek studií

Vlastní vědecký podklad pro dnes zveřejněnou zprávu čítal 1400 stránek a je dílem tisícovky vědců.

Výsledky jednání mají sloužit jako doporučení pro politiky, jak čelit klimatické změně.

Budou předloženy například červnovému summitu skupiny G8, kterého se zúčastní i americký prezident George Bush, jehož vláda ustoupila od kjótského protokolu o omezení emisí skleníkových plynů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy