Smog zabije půl milionu Asiatů ročně

Martin Novák Martin Novák
21. 12. 2006 0:00
Jakarta - Asie má ze všech světadílů největší problémy se smogem a znečištěním vzduchu ve velkoměstech. Ročně v Asii kvůli tomu zahyne více než půl milionu lidí.

Neveselou zprávu vydala Asijská rozvojová banka, která také tento týden uspořádala k tématu konferenci v Indonésii.

Daň za hospodářský růst

Východní Asie sice hospodářsky roste (samozřejmě s výjimkou Severní Koreje), ale platí za to v mnoha případech drastickým zhoršováním životního prostředí.

Počet lidí, kteří v Asii zemřou na nemoci spojené s dýcháním špatného vzduchu, banka odhaduje přibližně na 537 tisíc.

V Číně jsou hlavním zdrojem znečištění splodiny z automobilů a přibývajících továren, v Indii fosilní paliva. Pokud ani jedna země neučiní kroky k nápravě, čeká je environmentální katastrofa. Další země, jako jsou Indonésie nebo Vietnam, na tom nejsou o mnoho lépe.

Infobox

Smog zahalil zimní Santiago

ASIJSKÁ MĚSTA S NEJHORŠÍM VZDUCHEM

 

 

Peking, Sian (Čína), Dillí, Káthmándú, Dháka, Kalkata, Mumbaj, Saigon, Surabája (Indonésie), Šanghaj, Teherán, Sumgait (Ázerbájdžán)

Například v Pekingu, Sianu, Dillí, Kalkatě, Dháce nebo indonéské Surabáji je znečištění trojnásobné oproti většině velkých měst v Evropě nebo Spojených státech.

A může být ještě hůře. V Číně má do roku 2040 počet automobilů stoupnout patnáctkrát, v Indii třináctkrát.

"Pokud by dnes v Číně bylo v poměru k počtu obyvatel tolik automobilů jako v USA, tedy zhruba 77 vozů na 100 lidí, nedalo by se tady žít," citoval list International Herald Tribune čínského manažera Lej-lej Lioua.

Olympiádě špatný vzduch vadí

Čína se může kvůli znečištění dostat do problémů i s olympijskými hrami. Ty pořádá v roce 2008 Peking.

Mezinárodní olympijský výbor sice po nedávné kontrole čínské organizátory pochválil, ale zmínil se o jedné starosti. A tou je právě nedostatečná kvalita vzduchu v čínské metropoli.

K městům, kde se hodně investovalo do ochrany životního prostředí, patří jihokorejská metropole Soul.
K městům, kde se hodně investovalo do ochrany životního prostředí, patří jihokorejská metropole Soul. | Foto: Martin Novák

I čínští lékaři přiznávají, že jde o velký problém. S plicními chorobami ulehají často i velmi mladí lidé.

"Ročně evidujeme v celé zemi 43 milionů Číňanů, chronicky nemocných kvůli špinavému vzduchu," řekl agentuře Reuters Che Čchüan-jing, ředitel nemocnice v Pekingu.    

Na Blízkém východě je rekordmanem ve znečištění íránská metropole Teherán. Kvůli obrovskému počtu automobilů místní výroby značky Paykan.

Tento vůz, donedávna v Iránu vyráběný podle vzoru britského Hillman Hunteru, nesplňuje ani minimální ekologické standardy.

Vzorem je Tokio

V některých městech se ale díky přísným emisním limitům, omezení osobních automobilů a naopak posílení hromadných dopravních prostředků podařilo vzduch vylepšit.

Například Tokio patří dokonce k nejlepším na světě, ekologové chválí za pokrok i Bangkok nebo jihokorejský Soul.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy