Bilbao - Před deseti lety toto severošpanělské město znal jen málokdo. Pak zde však otevřeli novou pobočku Guggenheimova muzea moderního umění a baskické město se jednou provždy dostalo na mapu světa.
Začaly tam proudit statisíce turistů ročně. Teď město chystá další velký krok, po kterém se Bilbao stane ještě zajímavějším.
Projekt za miliardy dolarů má totiž část města, které momentálně leží na málo obydleném poloostrově Zorrozaurre, oddělit od pevniny. Z této části Bilbaa se potom stane ostrov, informuje britský deník Guardian.
"Nové město"
Za vším stojí britsko-irácká architektka Zaha Hadídová, která plánuje tuto část spojit s pevninou osmi mosty. Na poloostrově v ústí řeky Nervión dnes žije pouze asi 450 obyvatel a sídlí tam několik firem.
Hadídová počítá s výstavbou více než 6000 nových domů, na budoucím ostrově chce vybudovat také dvě technologická centra a velký park.
Hadídová navrhuje novostavby po celém světě, ve Španělsku pracuje například na nové budově soudu v Madridu nebo spirálovitých věžích na pobřeží v Barceloně. Pracuje také na důležitých stavbách v Seville a Zaragoze.
Město po architektce nechce postavit jen něco hezkého, ale dalo jí důvěru k tomu, aby vytvořila celou novou městskou čtvrť. Julia Madrazová, zástupkyně starosty Bilbaa pro plánování a životní prostředí, k tomu říká:
"Kdybychom chtěli symbol, požádali bychom ji, aby navrhla jednu budovu. Tady jde však o vytvoření nového města, ve kterém se bude žít. Všichni máme představy, jak by toto město mělo vypadat, a já věřím, že tenhle návrh je nejblíže těmto našim představám."
Architektonické novinky:
Bydlení "low-cost"
Hadídová se však po zveřejnění svého projektu musela potýkat s nesouhlasem obyvatel, kteří na poloostrově žijí. Ti se báli, že po vytvoření ostrova zůstanou od města izolováni. Objevovaly se také námitky, že ostrov může být snadněji zatopen během povodní.
Architektka proto jednala jak s místními obyvateli nebo podnikateli, tak s baskickou vládou a vytvořila důmyslný protipovodňový systém. Domy na ostrově také budou 4,7 metru nad mořskou hladinou.
Objevily se také obavy, že nové domy budou pouze pro ty nejbohatší a z atraktivního místa tak vznikne izolované místo pro baskickou smetánku. Hadídová ovšem tvrdí, že většina bytů a domů na novém ostrově bude "low-cost" a budou si je moci dovolit také běžní občané.
Čtvrtina nového ostrova bude vyhrazena parkům a rekreaci. Cena celého projektu se pohybuje kolem 1,5 miliardy eur, začít stavět by se mělo již za dva roky, vše by mělo být hotovo nejpozději v roce 2030.