Česko láká v Berlíně i na brutalismus. V architektuře

Blahoslav Hruška
25. 9. 2007 0:00
Budova ambasády provokuje dodnes. FOTOGALERIE
Dominantním prvkem budovy velvyslanectví jsou kouřová skla. V těsné blízkosti Berlínské zdi neměl nikdo šanci sledovat pohyb zaměstnanců.
Dominantním prvkem budovy velvyslanectví jsou kouřová skla. V těsné blízkosti Berlínské zdi neměl nikdo šanci sledovat pohyb zaměstnanců. | Foto: Blahoslav Hruška

Berlín - Co má společného film Lola běží o život s českou diplomacií?

Na obskurní otázku překvapivě existuje jednoduchá odpověď: herečka Franka Potente, tedy filmová Lola, fotila před několika lety módní kolekci právě v budově, kterou si diplomaté z Prahy nechali postavit.

Mohutná betonová budova na rohu berlínské Wilhelmstrasse a Mohrenstrasse si zapózovala hned v několika komerčních prezentacích.

Česká (bývalá československá) ambasáda tak do puntíku splňuje princip tzv. veřejné diplomacie, která se snaží otevírat širší veřejnosti a propagovat dobré jméno vlasti i mimo striktně diplomatické prostředí.

Ambasáda ve faktech

  • investor: Federální min. zahr. věcí ČSSR
  • architekti: Věra a Vladimír Machoninovi (mj. se podíleli také na OD Kotva, Domu bytové kultury na Budějovické)
  • realizace: 1975-1978

Kromě exteriérů, které jsou příkladem reakce někdejšího východního bloku na architektonický styl brutalismu, nabízí velvyslanectví zachovalé dobové interiéry ze 70. let.

A těch je i v Berlíně málo, přestože lze jinak na architektonické relikty z dob NDR narazit ve východní části města téměř na každém kroku. Posledním velkým uceleným komplexem byl Palác republiky, ten byl ale kvůli zamoření azbestem stržen.

Budova ambasády navržená Vladimírem a Věrou Machoninovými skrývá ve svým útrobách design vrcholné fáze normalizace.

Diplomaté za kouřovými skly

Kromě typického hnědého táflování stěn, které jinak známe spíše z dýhování panelákových sestav pro obývací pokoje, jsou tu svítidla roztodivných tykvovitých tvarů, křesílka vyvedená v rudé kůži, stejně jako překvapivě barevné posuvné příčky.

Dojem výjimečného a uceleného interiéru navíc umocňuje přítmí způsobené kouřovými skly uspořádanými do horizontálních pásů.

Vstupní část je navíc situována směrem k Postupimskému náměstí, tedy k někdejšímu Západnímu Berlínu, snad aby demonstrovala nedobytnost socialismu.

Betonový bunkr československých diplomatů má už nejlepší léta za sebou. Především se radikálně zredukoval počet zaměstnanců ambasády, takže stát po roce 1989 pronajímal nepotřebná patra Ústavu Maxe Plancka pro dějiny vědy.

Franka Potente jako Lola. Jako modelka fotila právě v budově ambasády.
Franka Potente jako Lola. Jako modelka fotila právě v budově ambasády. | Foto: Aktuálně.cz

Emoce budí dodnes

Také technicky na tom není stavba nejlépe. "V jedné kanceláři je vedro, v sousední zase zima," popisuje své zážitky jeden z pracovníků ambasády.

Z internetových fór znalců architektury lze ale soudit, že budova velvyslanectví stále přitahuje emoce. V centru Berlína, kde rostou anonymní stavby ze skla a oceli jako houby po dešti, je to víc než dobrá vizitka.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy