Cameronova vláda šla příkladem. Snížila si platy

Radim Klekner Radim Klekner
14. 5. 2010 11:38
Británii čeká ozdravná kúra, každý rok musí země ušetřit desítky miliard liber
Davida Camerona čekají nepopulární úsporná opatření
Davida Camerona čekají nepopulární úsporná opatření | Foto: Reuters

Londýn - Brity čeká největší utahování opasků od druhé světové války. Nový premiér, konzervativec David Cameron, to ještě neříká nahlas, ale úsporná opatření jeho vlády budou velmi drastická.

Vládní kabinet se proto rychle dal do práce a okatě demonstruje jednotu názorů. Během předvolební kampaně se však konzervativci a koaliční liberální demokraté vůbec nešetřili.

Cameron obviňoval vůdce liberálů Nicka Clegga, že od národa "požaduje výkupné" a ten mu předhazoval "do nebe volající aroganci".

"Až do této chvíle jsme byli rivalové, teď jsme kolegové," vysvětluje předvolební rétoriku obou stran předseda liberálních demokratů. "Teď máme novou vládu, která přichází s novou politikou."

Británie musí snížit veřejný dluh, který přesáhl jedenáct procent hrubého domácího produktu a tedy 163 miliard liber. Na úsporných opatřeních se nový vládní tým má dohodnout do padesáti dnů.

Kapka v moři

Vzhledem k tomu, že Cameronův kabinet bude škrtat především ve mzdách státních zaměstnanců, šel jeho šéf příkladem. Oznámil, že plat si jako první sníží vláda. O rovných pět procent.

V rozpočtu tak letos ušetří tři miliony liber. Namísto 150 tisíc ročně bude premiér pobírat pouze 142 tisíc, zatímco ministerské platy klesnou na 135 tisíc liber.

Je to ale jenom kapka v moři a pro vysoké státní úředníky to žádné utahování opasků neznamená. Vzhledem ke skutečnosti, že průměrná celoroční mzda v Británii činila loni podle Národního statistického úřadu 25 000 liber.

Vůdce liberálů Nick Clegg označoval šéfa konzervativců během předvolební kampaně za arogantního, teď s ním rychle našel společný jazyk
Vůdce liberálů Nick Clegg označoval šéfa konzervativců během předvolební kampaně za arogantního, teď s ním rychle našel společný jazyk | Foto: Reuters

Nový ministr financí David Osborne oznámil nicméně ještě před volbami, že bude nezbytné od dubna příštího roku zmrazit platy dvou třetin z celkového počtu šesti milionů státních zaměstnanců. 

Přebujelá ministerstva

Ekonomové ale pochybují, že to bude ke snížení deficitu státních financí stačit. A naznačují, že je nezbytné v platech a důchodech škrtat a že Brity zřejmě čeká i zvýšení daně z přidané hodnoty, která nyní činí 17,5 procenta.

V britských lékařích, učitelích a řadových úřednících podobné plány z pochopitelných důvodů vyvolávají mrazení. Jsou si velmi dobře vědomi toho, jak přebujelá je administrativa na nejvyšší úrovni, ať již ve státním či soukromém sektoru.

Velká Británie má nyní třiadvacet ministerstev. A celkem sto dvacet nejvyšších státních úředníků s funkcí ministra, státního ministra či státního tajemníka.

Labouristé i konzervativci již před volbami poukazovali na to, že bude zapotřebí počet ministerstev snížit. Totéž má platit pro poslance, kterých nyní v Dolní sněmovně zasedá 650.

Ani jedni ani druzí však ve svých plánech nekonkretizovali, kde chtějí každoročně najít desítky miliard liber, které bude Británie muset ušetřit, aby se rozpočtový deficit dostal do čtyř let na tři procenta HDP.

Konzervativci tvrdí, že se svým koaličním partnerem státní finance ozdravit dokáží. 

 

Právě se děje

Další zprávy