Londýn - Máme sedm měsíců na záchranu Spojeného království - nejvýjimečnější země v historii, řekl v pátek britský premiér David Cameron. Svým místy velmi emotivním projevem apeloval na Skoty, aby v chystaném referendu nehlasovali pro nezávislost Skotska.
V den zahájení her v Soči promluvil šéf vlády na londýnském olympijském stadionu. Vyzdvihl mimo jiné 65 medailí společného britského olympijského týmu z poslední olympiády v Londýně.
"Bylo to léto, kdy vyplul na povrch patriotismus a všichni jsme společně fandili týmu Velké Británie," připomněl Cameron.
Na příkladu sportu chtěl ilustrovat, že by rozdělení znamenalo výrazné oslabení obou zemí. V premiérově řeči zazněl i argument, že má Skotsko určitou autonomii a zároveň těží z toho, že je součástí většího celku. "Spojené království je vlivná značka, oddělením Skotska bychom si podkopali naši vlastní reputaci," míní britský premiér.
Angličany, Velšany a Severní Iry pak vyzval, aby dali Skotům jasně najevo, že o ně ve Spojeném království stojí.
"Nemáte právo volit, ale máte hlas, můžete být slyšet a máte vliv. Žádám všechny, komu není osud Spojeného království lhostejný - od Manchesteru k Motherwellu, od Pembrokeshire k Perthu, od Belfastu k Butu - od nás ke skotskému lidu, nechť od nás zazní jasné poselství: Chceme, abyste zůstali," vyzval David Cameron.
"Jde o budoucnost nás všech, tohle referendum se dotkne 63 milionů lidí."
Nevkusné, zní ze Skotska
Ze Skotska už ale zní kritika. Podle tamní vicepremiérky Nicoly Sturgeonové Cameron jen "nevkusně zneužil olympijský stadion pro svou panovačnou přednášku, aniž by měl žaludek na to, přijet do Skotska nebo kamkoliv jinam a zúčastnil se diskuse tváří v tvář".
Podle Tessy Jowellové, labouristické poslankyně a zastánkyně Spojeného království v jeho nynější podobě, je připomenutí olympiády v Londýně pravou příležitostí k vyzdvižení toho, jaké je to "cítit se Britem".
Obrazem: Soči připraveno, poslouží Cameronovi?
Referendum o vystoupení Skotska ze Spojeného království bylo vypsáno na 18. září letošního roku. Hlasovací právo budou mít občané starší šestnácti let, kteří ve Skotsku trvale žijí. Tedy přibližně čtyři miliony lidí.
Podle průzkumů veřejného mínění je zatím mírná většina Skotů pro zachování současného stavu. Z toho zatím posledního, jenž byl zveřejněn v neděli, vyplývá, že by se pro odtržení od Spojeného království vyslovilo 37 % voličů, zatímco 44 % by hlasovalo proti.
Ještě v lednu byl nicméně rozdíl výraznější: 32 % ku 44 %.